بسم‌الله محمدی: ارتش را بی‌طرف نگه می‌داریم

22 سنبله 1393/

mnandegar-3وزیر دفاع ملی از نیروهای ارتش خواسته بدون در نظرداشت بحران سیاسی انتخاباتی در کشور، وظایف و مسوولیت‎های‎‌شان را با روحیۀ ملی انجام بدهند.
سترجنرال بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان روز پنجشنبه در محفل فراغت دو هزار و نود افسر و سرباز ارتش از یک مرکز آموزش نظامی گفت که منسوبین ارتش یک تشکیل واحد از اقوام مختلف هستند و نباید به مسایل سیاسی و انتخاباتی دخیل شوند.
او افزود: «ارتش ما و شما در مسایل سیاسی و انتخابات بی‌طرف بوده و همیشه تاکید کرده‌ایم که به سیاست داخل نشوند. ما در پیشگاه خداوند، دولت و مردم متحد هستیم که ارتش را بی‌طرف نگه‌ می‌داریم. این وظیفه سیاست مداران ما است که به توافق برسند و مشکلات در رابطه به انتخابات و سیاست را حل کنند. «
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اخیراً برخی از تحلیگران ابراز نگرانی کردند که گویا نیروهای امنیتی در مسایل سیاسی و انتخاباتی دخیل شده اند.
این درحالیست که در آستانه بیرون شدن قسمتی از نیروهای خارجی از افغانستان وزیر دفاع کشور گفت که چهارمین مرحله انتقال مسوولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به نیرو افغان به پایان رسیده و مرحله پنجم آن نیز تا پایان سال جاری میلادی تکمیل می‌شود.
به گفته مسوولان این وزارت، در حال حاضر هشتاد درصد مسوولیت‌های امنیتی را منسوبین ارتش بر عهده دارند و در دو سال اخیر اکثر عملیات را بدون همکاری نیرو های خارجی موفقانه انجام داده‌اند.
در عین حال، شیر محمد کریمی رییس ستاد مشترک ارتش گفت که افسران کشور باید متوجه باشند که دشمنان مردم افغانستان با لباس طالب با آنان مصروف جنگ اند.
او گفت: «براداران، ما با اشخاص به نام طالب می‌جنگیم. اما در حقیقت آنان تنها طالب نه، بلکه دشمنان خارجی این کشور هستند که به اشکال مختلف در داخل کشور و خارج از کشور به بی‌اتفاقی مردم افغانستان و از بین بردن خاک افغانستان شب و روز کار می‌کنند. به این باید متوجه باشیم که دوست و دشمن خود را بشناسیم. «
به اساس معلومات وزارت دفاع، هم اکنون نزدیک به نود و پنج هزار منسوب ارتش با ظرفیت‌های قابل اطمینان در کشور وجود دارند.
آگاهان امور نیز کمیت این تعداد ارتش را کافی عنوان کرده، اما تاکید کردند که باید به آموزش و تجهیز ارتشی ملی افغانستان توجه لازم صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :