بسیج ملی برای امحای بی‌سوادی

گزارشگر:سه شنبه 7 حمل 1397 ۶ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3مسوولان سواد حیاتی وزارت معارف می‌گویند که مسیر مبارزه با بی‌سوادی در کشور هموار شده است.
سردار محمد رحیمی معین سواد حیاتی وزارت معارف این مطلب را روز دوشنبه ( ۶ حمل ) در مراسم اعطای جوایز برای برندگان مسابقه سواد آموزی « بی بی گل» در کابل بیان کرد.
آقای رحیمی گفت که وزارت معارف در تلاش است تا مبارزه با بی‌سوادی در افغانستان را با اجرایی شدن طرح بسیج ملی به همکاری مردم و سکتورهای خصوصی عملی کند.
وی تاکید کرد که بودجه‌ای که برای محو بی‌سوادی در نظر گرفته می‌شود نسبت به آمار بی‌سوادی در افغانستان بسیار اندک است و از این رو، آنان تلاش می‌کند تا به راه اندازی برنامه‌های رضاکارانه در زمینه امحای بیسوادی تلاش کنند.
آقای رحیمی بیان داشت که با راه اندازی برنامه‌های رضاکارانه آنان توانسته اند تا دو هزار تن را باسواد کنند.
وی گفت که تا کنون برنامه‌های محو بی‌سوادی در ۱۲۳ ولسوالی و در ۸۵ درصد از ولایات افغانستان راه اندازی شده است. معین سواد حیاتی وزارت معارف بیان کرد که تطبیق برنامه‌های سواد حیاتی در ولایاتی که مقامات محلی به گونه درست همکاری کرده‌اند موفقیت آمیز بوده اما در برخی از ولایات به دلیل عدم همکاری مسوولان محلی، تطبیق این برنامه‌ها موثر نبوده است.
آقای رحیمی می‌گوید که ساختار معینیت سواد حیاتی از جمله مشکلاتی است که آنان نمی‌توانند در زمینه اصلاح آن به گونه جدی اقدام کند.
وی بیان داشت که آنان پروسه اصلاحات را روی دست گرفته اند و تلاش می‌کنند تا در زمینه اصلاح ساختار معنیت گام‌های اساسی را بردارند.
نبود دیپارتمنت سواد حیاتی در دانشگاه‌های افغانستان از دیگر مشکلاتی در این اداره است. وی تاکید کرد که قرار است دیپارتمنتی برای ادامه درس برای بزرگسالان در دانشگاه کابل و یا یکی از دانشگاه‌های خصوصی ایجاد کند.
وی تاکید کرد که وزارت معارف تلاش می‌کند که تا سطح سواد در افغانستان را تا سال ۲۰۳۰ بلند ببرد.
همزمان با این، بی بی گل بانوی اول کشور می‌گوید که او تلاش می‌کند تا دسترسی همه ای مردم به سواد مساعد شود. وی تاکید کرد که او از صمیم قلب می‌خواهد تا مردم افغانستان باسواد شود.
در همین حال، پتریشیا مک فلپس، نماینده یونیسکو در افغانستان، بر ادامه همکاری‌های این اداره با حکومت افغانستان تاکید کرده گفت که آنان تلاش می‌کنند تا مردم افغانستان و به ویژه زنان به سواد دسترسی پیدا کند.
معنیت سواد حیاتی، جایزه‌‌ای را تحت نام مسابقه سواد آموزی « بی بی گل « نیز به برندگان آن اهدا کرد. به گفته معین سواد حیاتی وزارت معارف، این جایزه در سه بخش، نوآوری، تطبیق موثر برنامه سواد حیاتی، و رضاکاری در نظر گرفته شده است.
کمیته مستقل مدیریت انکشاف سواد آموزی، اداره یونیسکوی جاپان و موسسه فن آواران میهن دوستان به ترتیب مقام اول تا سوم این مسابقه را از آن خود کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.