بعد از امضای توافق نامه سیاسی اروپا ۹۵ ملیون یورو کمک کرد او باما با نامزدان تماس گرفت

1 میزان 1393/

بعد از امضای توافق‌نامه سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی، اتحادیۀ اروپا ۹۵ میلیون یورو به افغانستان کمک کرد. وزارت مالیه کشور گفته است که این پول را در پروژه‌های همبسته‌گی به مصرف می‌رساند. همچنان بارک اوباما رییس جمهوری امریکا در تماس تلفنی با اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، تشکیل دولت وحدت ملی را به این دو سیاستمدار افغانستان تبریک گفت.mnandegar-3
به گزارش پایگاه خبری پی تی آی، کاخ سفید اعلام کرد، باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا با غنی و دکتر عبدالله گفت‌وگوی تلفنی داشت و به آن‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی و حفاظت از اولین گذار دموکراتیک و صلح آمیز رهبری در تاریخ افغانستان تبریک گفت.
به گفته کاخ سفید، اوباما از آن‌ها به دلیل رهبری و تمایلات‌شان برای همکاری با هدف پیشبرد منافع ملی افغانستان تقدیر کرد.
در بیانیه کاخ سفید آمده است: رییس جمهوری امریکا بار دیگر بر همکاری استراتژیک ایالات متحده با افغانستان تاکید کرد و به ادامه حمایتش از دولت جدید افغانستان متعهد شد.
در بیانیه‌یی جداگانه اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا گفت که افغانستان هم اکنون از یک رهبر منتخب به رهبر منتخب دیگر گذار دموکراتیک انجام داد.
وی افزود: مردم افغانستان باید از نقشی که ایفا کردند، احساسی افتخار کنند. این انتخابات بسیار دشوار بود اما چنانچه برخی مسایل تغییر کند، جای امیدواری وجود دارد. پس از حدود ۱۳ سال حکومت دولت کرزی و سیاست‌های شکست خورده‌ وی، افغانستان به یک شروع جدید با یک رهبر جدید و ایده‌های خلاقانه‌ نیاز دارد.
این سیاستمدار امریکایی تاکید کرد: حال زمان آن فرا رسیده تا تمام طرف‌ها در افغانستان اختلافات‌شان را کنار بگذارند و به تعهداتشان برای تشکیل دولت وحدت ملی عمل کنند و اهداف مشترک را برای دستیابی به ثبات در افغانستان پیگیری کنند. در غیر این صورت افغانستان به یک کشور شکست خورده تبدیل می‌شود که تبعات وحشتناکی برای افغان‌ها در پی دارد و خطر بزرگی در کمین منافع ملی امریکا خواهد بود.
عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی، روز یکشنبه توافق تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند که طبق آن احمدزی، رییس جمهوری افغانستان شد و عبدالله قرار است قدرت اجرایی را در دست داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :