بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان: انتخابات آینده برای مردم مبهم است

/

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید در صورتی که قوانین انتخاباتی توسط پارلمان تصویب نشود، ضمانتی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی به صورت شفاف آن وجود ندارد.
قوانین انتخاباتی در حال حاضر در پارلمان است و هنوز اقدامی برای بحث و تصویب آن‌ها نشده است. قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات حدود چهارماه پیش، از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب شد ولی مجلس سنا آن را رد کرد. این قانون زمانی تصویب می‌شود که هردو مجلس پارلمان برسر آن جلسه مشترک دایر کنند و باهم به توافق برسند.
جانداد سپین غر، رییس اجرایی فیفا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «از بُعد مسلکی، قانون انتخابات مهمترین قدم برای انتخابات آینده است. در صورتی که این قانون از سوی پارلمان پاس شود بسیار کمک می‌کند که ما یک انتخابات خوب داشته باشیم.»

اختلاف نظرها
حکومت افغانستان و پارلمان در حال حاضر برسر تشکیل کمیسیون شکایات انتخاباتی اختلاف نظر دارند. کمیسیون مستقل انتخابات بارها گفته است که منتظر تصویب قانون جدید انتخابات می باشد.
رییس‌جمهور کرزی گفته است، به جای کمیسیون شکایات انتخاباتی باید دادگاه عالی دعواها و تقلب‌های انتخاباتی را فیصله کند. اما پارلمان، احزاب اپوزیسیون و نهادهای مدنی با این پیشنهاد رییس‌جمهور کرزی مخالفند.
آقای سپین غر تاکید کرد که تصویب قانون جدید شرط اصلی برگزاری انتخابات شفاف است: «پارلمان متاسفانه جدا به این مساله نمی‌پردازد. این در حالی‌ست که انتخابات آینده برای مردم بسیار مهم است. چهار ماه است که قانون انتخابات در پارلمان بی‌سرنوشت است». سپین غر گفت زمان آن فرارسیده تا احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و رسانه‌ها، فشارهای بیشتری را بر پارلمان وارد کنند تا این قوانین تصویب شود.
باورها براین است که ثبات سیاسی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ وابسته به برگزاری انتخابات شفاف است. در غیر این صورت، این کشور با بحران روبرو خواهد شد.احزاب سیاسی و نهادهای مدنی بارها تاکید کرده اند که انتخابات باید به دور از مداخله حکومت و سایر حلقات سیاسی به صورت شفاف برگزار شود.
سپین غر گفت، مشروعیت انتخابات وابسته به قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات است. زیرا وجود کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌تواند قناعت طرف‌های سیاسی را در رابطه با رسیده‌گی به تقلب‌های انتخاباتی فراهم کند: «اگر این قانون تصویب شود، عمده‌ترین نگرانی جامعه مدنی، احزاب و کاندیدان مرفوع می‌شود. وقتی اداره انتخابات و شکایات انتخاباتی مستقل باشد همه بر شفافیت باورمند خواهند بود.»
در مسوده قانون جدید انتخابات، سیستم حزبی به رسمیت شناخته شده، ولایات به عنوان حوزه انتخاباتی در انتخابات پارلمانی پذیرفته شده و در آن آمده است که تقلب های انتخاباتی نیز توسط یک کمیسیون بی‌طرف و مستقل بررسی شود.
قرار است پروسه ثبت نام رای دهنده‌گانی که به تازه‌گی سن ۱۸ سالگی را تکمیل کرده و یا از مهاجرت برگشته اند در ماه جوزا آغاز شود.
کمیسیون انتخابات گفته است که مردم افغانستان در انتخابات ریاست‌جمهوری از کارت‌های رای دهی موجود استفاده خواهند کرد. اعتراض احزاب سیاسی این است که بعضی از مردم شمار قابل توجهی کارت رای دهی در اختیار دارند و می‌توانند در روز انتخابات تقلب کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.