به مهاجرین در عربستان و امارات پاسپورت توزیع می‌شود /«۱۸ میلیون تن سند هویت ندارند»

گزارشگر:سه شنبه 2 جوزا 1396 ۱ جوزا ۱۳۹۶

وزارت‌های خارجه، مهاجرین و اداره ثبت و احوال نفوس افغانستان تفاهمنامه‌یی را امضا کردند که براساس آن برای ‌اتباع افغانستان که در کشورهای حوزه خلیج فارس زنده‌گی می‌کنند تذکره و پاسپورت توزیع می‌شود.
مقام‌ها در وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه در هنگام امضای این تفاهمنامه گفتند که مشکل اسناد هویتی شهروندان افغانستان در کشورهای mandegar-3ایران، پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی با توزیع تذکره و پاسپورت حل خواهد شد.
افغان‌هایی که در این کشورها زنده‌گی می‌کنند از نظر هویتی با مشکلات زیادی روبرو هستند. برخی از آنها با سند هویت پاکستان و ایران در کشورهای حوزه خلیج فارس زنده‌گی می‌کنند. حکومت افغانستان توزیع ۲ تا ۳ میلیون پاسپورت را برای افغان‌های مقیم در این کشورها در نظر گرفته است.
براساس آمار وزارت خارجه افغانستان در حال حاضر روزانه ۱۰۰۰ جلد پاسپورت برای افغان‌های مقیم امارات متحده عربی و عربستان سعودی توزیع می‌شود و این روند ادامه دارد. نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجه گفت که قرار است این توزیع تذکره و پاسپورت برای افغان‌ها در کشورهای ایران و پاکستان نیز آغاز شود. او افزود که تلاش می‌شود روند توزیع تذکره و پاسپورت با سرعت بیشتری به پیش برود.
آقای اندیشه گفت: «این تفاهمنامه راه همکاری‌های مشترک را باز می‌کند. جزییاتی که همیشه باعث عدم هماهنگی می‌شود، رویش تاکید شده و وظایف هر سه اداره مشخص شده است.»
جعل هویت
اسناد هویتی تذکره و پاسپورت برای افغان‌هایی در کشورهای دیگر توزیع می‌شود که پیش از این هیچ نوع سند هویتی نداشته‌اند. از سوی دیگر تثبیت هویت برای ادارات افغانستان مشکل است. پیش از این در مواردی اتفاق افتاده که شهروندان کشورهای دیگر سند تابعیت افغانستان به دست آورده و با آن به کشورهای دیگر سفر کرده اند.
آقای اندیشه گفت که برای جلوگیری از جعل هویت از دستگاه‌های بایومتریک استفاده می‌شود: «آخرین کاری که ما کردیم این است که بایومتریک اشخاص را می‌گیریم. کسی که بخواهد سند هویتش را جعل کند، تلاش می‌کند تا خود را بایومتریک نکند زیرا هویت او در وزارت داخله ثبت می‌شود.»
مسوولان اداره ثبت و احوال نفوس نیز گفتند که یکی از راه‌های جلوگیری از جعل هویت، تماس با زادگاه شخص است تا هویت او ثابت شود. بررسی اسناد کسانی که سند هویت به دست می‌آورند نیز راه دیگری برای جلوگیری از جعل هویت عنوان شد.
داکتر عالمه، معین وزارت مهاجرین در این کنفرانس گفت که توزیع اسناد هویت برای مهاجرین از توزیع کارت‌‌های اقامت موقت در کشورهای همسایه مجزا است: «این دو مساله را نباید خلط کنیم. یکی مساله کارت موقت برای مهاجرین است تا در پاکستان و ایران اذیت و آزار نشوند.» ثبت و راجستر مهاجران افغان در پاکستان قرار است ماه آینده آغاز شود.
خانم عالمه افزود که با توزیع اسناد هویت تعداد زیادی از افغان‌ها به آرزوی شان می‌رسند: «ما می‌توانیم تعداد زیادی از افغان‌ها را به آرزوی شان که داشتن هویت افغانی است برسانیم.»
همایون محتاط رییس اداره توزیع تذکره‌های الکترونیکی در این کنفرانس گفت که قوانین دست و پاگیر مرتبط با سند هویتی افغان‌ها تعدیل شده و پس از این راه برای کار بیشتر در این عرصه باز شده است.
آقای محتاط افزود که این اداره پانزده هزار تذکره غیابی را در نقاط مختلف جهان صادر کرده است که بیشتر آن در حوزه خلیج صادر شده است.
براساس آمار اداره ثبت و احوال نفوس، در حال حاضر ۱۲ میلیون افغان تذکره دارند در حالی که ۱۸ میلیون دیگر فاقد سند هویت هستند. دولت افغانستان در حال حاضر یک تذکره ورقی را برای شهروندان افغانستان توزیع می‌کند و هنوز توزیع تذکره‌های الکترونیکی آغاز نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.