بکتاش سیاووش در چهارمین روز تحصنش: اگر حکومت به خواست های ما توجه نکند راه‎پیمایی می کنیم

۵ حوت ۱۳۹۲

بکتاش سیاووش نمایندۀ مجلس می‌گوید: افغانستان تنها کشوری است که در آن خون دشمنانش به مراتب با ارزش‌تر و با اهمیت‌تر از خون سپاهش می‌باشد.
آقای سیاووش که از پنج‌روز بدین‌سو در جادۀ دارالامانِ شهر کابل به خاطر بی‌حرمتی حکومت افغانستان به قربانی‌ها و جان‌فشانی‌های نیروهای امنیتی کشور، دست به تحصن زده است، در مصاحبه‎یی با روزنامۀ ماندگار گفت که دیگر بی‌حرمتی به خون صدها سرباز مظلوم این کشور که برای دفاع از مردم جان‌های‌شان را از دست داده‌اند، قابل تحمل نیست.mandegar-3
آقای سیاووش از ریاست‌جمهوری می‌خواهد که به‌پاس قربانی‌هایی‌که نیروهای امنیتی در راه دفاع از کشور داده‎اند، باید به خانوادۀ شهدا و معلولان کشور توجه لازم صورت گیرد.
آقای سیاووش می‌گوید: شهید خواندن کسانی که در چندسال گذشته صدهاتن از سربازان کشور و مردم را به قتل رسانیده‎اند، به هیچ صورت پذیرفتنی نیست.
این درحالی است که حکومت افغانستان پس از کشته‌شدن وزیر مهاجرین طالبان در پشاور پاکستان، او را «شهید و قربانی راه صلح» خواند.
همچنان به دستور آقای کرزی، با چرخ‌بال‌های ارتش جسد این مقام ارشد طالبان به ولایت تخار منتقل شد و طی مراسم ویژه‌یی با حضور مقام‎های محلی و صدهاتن از طالبان به خاک سپرده شد.
این اقدام حکومت واکنش‌های تند مردم را به دنبال داشت.
بکتاش سیاووش جوان‌ترین عضو مجلس نماینده‎گان افغانستان می‎گوید که شهید خواندن قاتلان مردم، به‌شدت روحیۀ نیروهای امنیتی کشور را تضعیف می‎کند.
به گفتۀ او، نیروهای امنیتی افغانستان برای دفاع از کشور و مردم، نیاز به روحیه و انگیزه دارند؛ اما حکومت افغانستان نه‌تنها که به آن‎ها انگیزه و روحیه نمی‎دهد، بل‎که دشمنان آن‎ها و مردم را «شهید و قربانی» می‎خواند.
بکاش سیاووش به روزنامۀ ماندگار گفت که در آستانۀ انتقال کامل مسوولیت‎های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی افغانستان، نیروهای ارتش، پولیس و امنیت ملی ما نیاز به انگیزه و روحیه دارند؛ اما عملکردهای حکومت و برخوردهای نظام با مخالفان مسلح، انگیزه و روحیۀ نیروهای امنیتی را می‎کُشد.
به گفتۀ این عضو مجلس، نیروهای امنیتی کشور ما نیازمند تفقد حکومت هستند و ما از رییس‎جمهوری می‌خواهیم به قربانی‎های مدافعان کشورمان ارج بگذارند.
او از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز انتقاد کرد که در برابر مخالفان دولت، موضع روشن و شفاف ندارند.
بکتاش سیاووش گفت که او می‎خواهد به حیث یک پل میان دولت و مردم عمل کند و تا هنگامی که به خواست‎های او – که عملی کردن آن هم کار دُشواری نیست- توجه صورت نگیرد، از تحصن دست بر نمی‌دارد.
روزانه ده‎هاتن از مقام‎های حکومتی و نیروهای امنیتی کشور به خاطر حمایت از موضع آقای سیاووش به دیدار او می‏آیند؛ اما تا اکنون حکومت به گونۀ رسمی به این خواست آقای سیاووش پاسخ نداده است.
بکتاش سیاووش می‏گوید که روز گذشته عمرداووزی وزیر امور داخله در تماسی به او گفته که خواست‌های او را در نشست شورای امنیت ملی مطرح خواهد کرد.
این عضو مجلس هشدار داد که در صورت ادامۀ بی‎توجهی حکومت به خواست مدنی و دموکراتیک او و شمار زیادی از شهروندان کشور، آن‌ها دست به راه‎پیمایی خواهند زد.
همچنان، ده‌ها نهاد مدنی- فرهنگی کشور نیز ابراز آماده‎گی کرده‎اند که برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، در کنار آقای سیاووش دست به تحصن بزنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.