بیانیه مشترک روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان: بحران افغانستان با مذاکرات گستردۀ سیاسی حل می‎شود

گزارشگر:یک شنبه 1 سنبله 1394 ۳۱ اسد ۱۳۹۴

mnandegar-3روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان با انتشار بیانیه‌یی مشترک ضمن حمایت از کمک‌های جامعه جهانی برای حل بحران افغانستان اعلام کردند که شیوۀ سیاسی صلح‌آمیز با رویکرد مذاکرات گسترده تنها راه حل بحران افغانستان است.
دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری تاجیکستان اعلام کرد: امام علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان و قربان قلی بردی محمداف رییس‎جمهور ترکمنستان به اتفاق نظر رسیده‌اند که راه حل برون رفت افغانستان از بحران کنونی، تنها شیوه‌های سیاسی صلح‌آمیز با رویکرد مذاکرات گسترده است.
آن‌ها می‌گویند: راه‎کارهای نظامی برای حل مشکلات داخلی افغانستان نتایج معکوس به همراه دارد و از دورنمای قابل قبولی برخوردار نیست.
بیانیه مشترک می‌افزاید: ترکمنستان و تاجیکستان از جامعه جهانی در کمک به حکومت افغانستان حمایت می‌کنند تا این کشور بتواند در روند اقتصاد منطقه‌یی و بین‌المللی حضور یابد.
روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان در حالی این بیانیه را منتشر می‌کنند که در ماه‌های اخیر مناطق شمالی افغانستان با ناامنی‌‌های وسیعی مواجه است و این مسئله تهدیدی بالقوه برای مرزهای دو کشور نیز می‌باشد.
با این وجود نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم معاون اول رییس‌جمهور مدتی است که با مخالفان مسلح داخلی و خارجی در ولایت فاریاب در حال جنگ هستند.
تاجیکستان و ترکمنستان نیز بخشی از نیروهای ارتش خود را در مرزهای مشترک با افغانستان مستقر کرده‌اند تا در صورت بروز خطرهای احتمالی بتوانند ابتکار عمل را در اختیار بگیرند.
همچنین ترکمنستان در تلاش برای اجرایی کردن پروژه تاپی است تا از طریق خاک افغانستان و پاکستان، گاز را به هندوستان برساند، اما عملی شدن این موضوع نیازمند بهتر شدن شرایط امنیتی در افغانستان است.
کشورهای آسیای میانه علاقه زیادی برای مشارکت در پروژه‌های اقتصادی افغانستان از خود نشان می‌دهند و در همین راستا چندین بار اعلام کرده‌اند که مایل به همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی با کابل هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.