بی‌سرنوشتی صدهزار فارغ صنف دوازدهم

۱۵ حوت ۱۳۹۱

اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی اعلام کرد که ۱۷ هزار تن از اشتراک‌کننده‌گان امتحان کانکور را که بی‌نتیجه مانده با تخفیف در این موسسات تحصیلی جذب می‌کند.
در سال روان حدود ۱۰۰ هزار فارغ صنوف دوازدهم به دلیل عدم ظرفیت جذب در دانشگاه‌های دولتی بی‌نتیجه مانده اند. بیشتر این جوانان که توان ادامه تحصیل در موسسات تحصیلی خصوصی را ندارند، افغانستان را به قصد کشورهای دیگر ترک می‌کنند.
قرار است ۵۰۰ تن از بی نتیجه‌ها به صورت رایگان در موسسات تحصیلات عالی خصوصی جذب شوند.
رویین رحمانی رییس اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت تخفیف‌ها برای دانشجویان متفاوت است: «فیصدی تخفیف‌ها فرق می‌کند. فیصدی‌های مختلف وجود دارد. بورسیه‌های شهر و ولایات داریم. در حال حاضر با وزارت تحصیلات عالی در صحبت هستیم و پس از تفاهم جزییات را اعلام می کنیم».
در امتحان کانکور سال ۱۳۹۱ حدود ۱۴۰ هزار نفر اشتراک کردند و از این میان تنها ۴۴ هزار تن آن‌ها در دانشگاه‌های دولتی راه یافتند. به این ترتیب حدود ۱۰۰ هزار جوان افغان به دلیل راه نیافتن به دانشگاه‌های دولتی بی سرنوشت مانده اند.
در حال حاضر بیشتر از ۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه های خصوصی درس می‌خوانند.
براساس اظهارات رییس اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی قرار است در بهار سال ۱۳۹۱ بیش از ۲۰ هزار دانشجو توسط این موسسات جذب شوند.
فقر و ناتوانی اقتصادی در پرداخت فیس تحصیلی سبب شده تا جوانان افغان بیشترین تلاش شان را برای راه یافتن در موسسات تحصیلی دولتی به خرج دهند. بیشتر فارغان صنوف دوازدهم می گویند توان پرداخت پول در بدل تحصیل را ندارند.

ارزیابی کیفیت تحصیل
در حال حاضر ۷۶ موسسه تحصیلی خصوصی در کابل و ولایات افغانستان فعالیت می‌کنند. فعالیت این موسسات شش سال پیش آغاز شد و همه ساله به شمار آن ها افزوده می‌شود.
رشد کمی موسسات تحصیلی نگرانی‌هایی را در رابطه به کیفیت درسی در این مراکز به بار آورده است.
وزارت تحصیلات عالی افغانستان پس از ارزیابی این موسسات اعلام کرد که ۱۴ موسسه تحصیلی فعالیت ضعیفی دارند و باید روی ظرفیت سازی آن ها کار شود.
آقای رحمانی می‌گوید این ارزیابی می‌تواند در ارتقای ظرفیت موسسات تحصیلات عالی خصوصی کمک کند: «اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی از ارزیابی این موسسات پشتیبانی خودرا اعلام می‌کند و این راهی است که می‌تواند موسسات تحصیلی خصوصی را برای ارتقای ظرفیت بیشتر کمک کند».
قرار است سایر موسسات تحصیلی خصوصی به منظور بهبود فعالیت موسسات ضعیف تحصیلی با آن‌ها کمک کنند.
آقای رحمانی گفت: «بعضی از موسساتی که ارزیابی‌شان درست نبود برای شان مهلت داده شده تا با همکاری موسسات دیگر عضو اتحادیه، نتایج آن‌ها نیز قناعت بخش شود.»
در حال حاضر تنها امیدی که برای بی نتیجه‌های کانکور وجود دارد، تحصیل در موسسات تحصیلات عالی خصوصی است اما ظرفیت پایین درسی در این موسسات نگرانی هایی را در رابطه به ضیاع وقت و پول دانشجویان به وجود آورده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.