تاجیکستان: خود از مرزهای خویش با افغانستان حراست می‌کنیم

شنبه 23 عقرب 1394/

تاجیکستان رسماً اعلام کرد که کنترل مرزهای کشورش با افغانستان در اختیار سربازان مرزی خودش خواهد بود و نیروهای روسی نقشی در آن‌جا نخواهند داشت.
قبلا وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که کنترل مرزهای تاجیکستان و افغانستان را به دلیل افزایش نگرانی‌ها پیرامون ناامن شدن این مناطق، در برنامه mandegar-3خواهد داشت و به احتمال زیاد، حفاظت از این مرز را سربازان روس به عهده خواهند گرفت.
اما اکنون یک مقام ارتش تاجیکستان می‌گوید که چنین تصمیمی را در برنامه همکاری‌های مشترکبا روسیه گنجانده نشده است.
این در حالی است که روسیه بارها نگرانی خود را از ناامن شدن مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان ــ به ویژه قندوز ــ اعلام کرده و تمایل خود را به اعزام نیروهای آموزش دیده روسی به این مناطق ابراز کرده اند.
گرچه این مساله قبلا نیز مطرح بود؛ اما با حادثه دو ماه پیش در دوشنبه که با شورش عبدالحلیم نظرزاده، معاون برحال وزارت دفاع تاجیکستان همراه بود؛ روسیه به شدت از قدرت گرفتن اسلامگراها در این کشور و همچنین تاثیر ناامنی در افغانستان تذکر داده بود.
اما اکنون به نظر می‌رسد که با توجه مخالفت مقامات ارتش تاجیکستان با این موضوع، طرح دومی که در این رابطه وجود دارد؛ مورد بحث قرار گیرد.
مقامات تاجیک گفته اند که سربازان این کشور آمادگی لازم را در تامین امنیت مرزها دارند و روسیه می تواند در راستای تجهیز بهتر نیروهای این کشور که در مرز مستقر می شوند همکاری کند.
باید یادآور شد که ارتش روسیه بیشتر از ۲۰۰ پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در تاجیکستان دارد و از ۲۰۰۵ بدین سو، تیپ های ویژه روسی، در امتداد مرزهای این کشور گشت و گذار می کنند.
روسیه پیش از این در نشست سازمان امنیت جمعی گفته بود که نفوذ تروریستان از افغانستان به مرزهای آسیای میانه از بزرگترین نگرانی ها به شمار می رود.
پوتین در این نشست و در حضور کشورهای عضو از جمله تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان که مرز مشترکی با افغانستان دارند هشدار داد که این مساله باید جدی گرفته شود و هرگونه سهل انگاری در این مورد، تبعات منفی دراز مدتی را در پی خواهد داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.