تاجیکستان در مرز با افغانستان یـک‌هـزار نیروی جـدید مستـقر کـرد

دوشنبه 5 دلو 1394/

mandegar=3تاجیکستان یک هزار نیروی جدید را در مناطق بسیار حساس و خطرناک مرزی اش با افغانستان مستقر کرده تا از خطر نفوذ شورشیان و همچنان قاچاق مواد مخدر به خاکش جلوگیری کند. این کشور نسبت به امنیت مرزهایش با افغانستان نگران است.
یک مقام نظامی به خبرگزاری فرانسه گفت که این کشور عضو شوروی سابق از امنیت مرزهایش را با افغانستان نگران است و به همین دلیل نیروهایش را در مرز با این کشور افزایش داده است.
به گفته این مقام نظامی تاجیکستان، در آینده شمار این نیروها بازهم افزایش خواهد یافت.
تاجیکستان که یک کشور در حال توسعه در آسیای میانه و متحد روسیه است، هزار و ۳۳۴ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد که در برخی از نقاط، در آن

سوی مرز شورشیان طالبان بر آن مناطق سلطه دارند.
رجب علی رحمان علی، فرمانده نیروی مرزی تاجیکستان روز جمعه در پارلمان این کشور گفت: «با توجه به وضعیت امنیتی در مرز، یک واحد جدید نگهبانان مرزی از سربازان قراردادی تشکیل شده است».
اما مقام نظامی این کشور به خبرگزاری فرانسه گفته است که شمار این نیروها به بیش از یک هزار نفر می رسد و شمار این نیروها در آینده نیز به خاطر تلاش جهادگرایان اسلامگرا به آسیای میانه افزایش خواهد یافت.
رحمان علی در پارلمان این کشور وضعیتی مرزی کشورش با افغانستان را به خاطر “کنترول برخی مناطق مرزی در خاک افغانستان از سوی طالبان مسلح پیچیده عنوان کرد”.
فرمانده نیروی مرزی تاجیکستان همچنان افزود: «نیروهای دولتی افغانستان عملیات هایی را در نزدیکی مرز راه اندازی کرده اند که شورشیان را عقب برانند و جنگجویان آنان را از بین ببرند».
در سال گذشته نیروهای مرزی تاجیکستان در ۳۰ درگیری مسلحانه با قاچاقچیانی که از افغانستان تلاش کردند وارد خاک این کشور شوند، ۱۶ تن از آنها را کشت.
افغانستان هنوز هم بزرگترین تولید کننده تریاک و مواد مخدر جهان است که طالبان مسلح و دیگر شورشیان نیز از این تجارت برای تامین مخارج جنگی شان بهره می برند. آنها با همین پول علیه دولت افغانستان می جنگند که از حمایت غرب برخوردار است.
اخیرا افزایش فعالیت های شورشیان در شمال افغانستان و ظهور گروه تروریستی داعش یا “دولت اسلامی” در این کشور باعث شده است که این همسایه افغانستان و متحد بزرگش روسیه در مورد امنیت مرزها نگران شده و دست به اقدام بزنند.
حمله سال گذشته بر دو وزارتخانه در این کشور باعث شد که تاجیکستان اقدامات سختگیرانه ای را علیه اسلامگرایان در داخل این کشور روی دست گیرد.
خبرگزاری “دی پی ای” آلمان نوشته است که پولیس این کشور در سال گذشته ریش های ۱۲۸۰۰ مرد را به خاطر اینکه از حد تعیین شده بلندتر بودند تراشیده است. در همین حال محدودیت های زیادی هم بر مدارس دینی در این کشور وارد شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.