تاکنون ۲۰۰۰ آزمایش هسته‌یی در جهان انجام شده است

دوشنبه 28 جدی 1394/

mandegar-3اعلام آزمایش موفق بمب هیدروژنی توسط کره شمالی انتقادات زیادی را به دنبال داشت حال آنکه این کشور اولین کشوری نیست که چنین آزمایشی را داشته است.
به نوشته روزنامه الحیاه، مرکز بین‌المللی تحقیقات صلح در استکهلم در گزارشی اعلام کرد که ذخایر سلاح هسته‌ای جهان به دنبال کاهش زرادخانه هسته‌ای روسیه و امریکا در سال‌های گذشته شاهد کاهش قابل توجهی بوده است.
در این گزارش آمده است که کره شمالی اولین کشوری نیست که در آزمایش بمب هسته‌یی موفق بوده و از سال ۱۹۵۴ تاکنون ۲۰۰۰ آزمایش بمب هسته‌ای انجام شده که بیشتر آن را آمریکا انجام داده است.
سایت استاتیستا نیز اعلام کرد که آمریکا تاکنون ۱۰۳۲ آزمایش بمب هسته‌ای داشته و بعد از آن روسیه قرار دارد که ۷۱۵ آزمایش انجام داده است. پس از روسیه فرانسه با ۲۱۰ آزمایش و چین و انگلیس با ۴۵ آزمایش قرار می‌گیرند. این درحالی است که کره شمالی چهار بار، هند سه بار و پاکستان دو بار آزمایش بمب هسته‌یی داشته‌اند.
پیونگ یانگ چهارشنبه گذشته اعلام کرد که نخستین آزمایش موفق بمب هیدروژنی را انجام داده است که موجب ایجاد زمین لرزه‌ای شد که در چند شهر مرزی چین نیز احساس شد.
رهبر کره شمالی ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که کشورش آماده انجام آزمایش بمب هیدروژنی است.
بمب هیدروژنی طی واکنشی زنجیره‌ای از همجوشی هسته‌ای ایزوتوپهای اتم هیدروژن نیرو می‌گیرد. این بمب ابتدا در سال ۱۹۵۸ توسط آمریکا ساخته شد.
کره شمالی پیش از این سه آزمایش بمب هسته‌ای داشته است که نخستین آزمایش در اکتبر ۲۰۰۶، دومین آزمایش در مه ۲۰۰۹ و سومین آزمایش در فبروری ۲۰۱۳ انجام شده است.
کشورهای زیادی آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی را محکوم کردند. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: این آزمایش اقدام جدیدی از سوی پیونگ یانگ برای ارتقای سلاح هسته‌ای است و نقض آشکار قوانین بین المللی وقطعنامه‌های شورای امنیت محسوب می‌شود.
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن تأکید بر اینکه این آزمایش تمامی منطقه جنوب شرق آسیا را تهدید می‌کند از پیونگ یانگ خواست مذاکرات را با جامعه جهانی از سربگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.