تا سه ماه دیگر نیروهای داخلی کنترل هوایی کشور را به دست می‎گیرند

/

یک شنبه ۲۷ ثور ۱۳۹۴

 

mnandegar-3سیگار یا اداره بازرسی ویژه ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان، به تازگی گزارشی را از حریم هوایی افغانستان نشر کرده است که در این گزارش آمده که با وجود مصرف بیش از ۵۰۰ میلیون دالر اما هنوز هم، حریم هوایی افغانستان توسط امریکا کنترل می‌شود.
بر بنیاد گزارش سیگار؛ با وجود کمک های اداره هوانوردی ایالات متحده امریکا، در این چند سال گذشته، ماموران اداره هوانوردی افغانستان به ویژه ترافیک هوایی، از سوی امریکایی ها آموزش داده نشده است.
در پیوند به این گزارش؛ اداره هوانوردی ملکی افغانستان هر چند این گزارش را تایید می کند و گفت که از سال ۲۰۰۱ بدین سو، کنترول حریم هوایی به دست امریکا بوده است.
شاه محمود حبیبی معین اداره هوانوردی ملکی افغانستان می گوید که در حال حاضر، ۵۰ درصد حریم هوایی توسط خود افغان‌ها کنترول می شود.
آقای حبیبی تاکید می کند که قرار است تا سه ماه دیگر، به همکاری شرکت های بین المللی، حریم هواییی افغانستان توسط خود افغان ها مدیریت و کنترول شود.
به گفته این مقام اداره هوانوردی؛ در حال حاضر، شش شرکت بین المللی، علاقه مند شده اند تا با حکومت افغانستان همکاری کنند و قرار است تا آخر همین ماه، پیشنهاد و طرح های این شرکت ها نهایی شود.
در گزارش سیگار آمده است که با وجود مصارف گزاف، نیروهای هوایی در افغانستان آموزش داده نشده است.
امری که این موضوع را اداره هوانوردی افغانستان تایید کرده و گفت: ایالات متحده امریکا در زمینه آموزش افغان ها در راستای کنترول حریم هوایی، کمک نکرده است.
کنترول حریم هوایی افغانستان از سال ۲۰۰۱ بدین سو توسط ایالات متحده امریکا کنترول می شد و قراردادی که میان کابل – واشنگتن شده بود؛ اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی این قرارداد به پایان رسید اما به دلیل این حکومت افغانستان آماده پذیرفتن این مسوولیت نبود، کنترل حریم هوایی افغانستان تا شش ماه دیگر توسط رییس جمهور غنی به امضا رسیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.