تحریم محصولات الکترونیکی امریکا توسط ترکیه

گزارشگر:چهار شنبه 24 اسد 1397 ۲۳ اسد ۱۳۹۷

mandegar-3رییس‌جمهور ترکیه از اعمال تحریم کشورش بر محصولات الکترونیکی امریکا خبر داد.
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه روز سه شنبه و در جریان سخن‌رانی خود در شهر آنکارای این کشور از برنامه دولت خود برای تحریم محصولات الکترونیکی شرکت های امریکایی خبر داد و گفت: «واقعیت این است که در مقابل محصولات تولیدی شرکت اپل، تولیدات شرکتی مثل سامسونگ هم در بازار جهانی وجود دارد.»
او همچنین از برند محصولات خانه‌گی و الکترونیکی «وستل» ترکیه به عنوان جای‌گزین محصولات اپل نام برد.
این اظهارات آقای اردوغان در حالی بیان شد که چندی پیش تصاویر بسیاری از او در حالی که از گوشی تلفن همراه اپل یا آی‌پد استفاده می‌کرده، منتشر شده و در جریان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی، او با استفاده از اپلیکیشن ارتباطی «فیس‌تایم» که توسط شرکت امریکایی اپل تولید شده، طرف‌داران خود را علیه کودتاچیان به خیابان‌ها کشاند.
همچنان این تلاش ترکیه برای تحریم محصولات امریکایی در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا از دو برابر شدن تعرفه واردات محصولات فلزی ترکیه به امریکا خبر داده بود.
روابط دیپلوماتیک ترکیه و امریکا طی روزهای اخیر و در پی بروز اختلاف در نحوه مداخله در جنگ سوریه، تحریم ایران و به ویژه بازداشت انرو برونسون، کشیش امریکایی به اتهام‌ جاسوسی رو به وخامت گذاشته است.
به نقل از یورونیوز، آقای اردوغان روز سه شنبه گفت که ترکیه اقدامات لازم را در زمینه اقتصاد انجام داده است؛ اما در تنش پیش آمده با امریکا مهم‌تر از اقدامات اقتصادی، حفظ موضع سیاسی برتر ترکیه در مقابل این کشور است.
برهمین اساس رییس‌جمهور ترکیه هرگونه حذف دالر از مبادلات ترکیه را رد کرد و تصریح کرد که انتقال مبادلات بین‌المللی ترکیه از دالر به سایر ارزها به معنای تسلیم در برابر فشار امریکاست.
آقای اردوغان در پایان سخنرانی خود تاکید کرد که به لطف خدا اقتصاد ترکیه مثل ساعت کار می‌کند و هیچ مشکلی وجود ندارد.
اقتصاد ترکیه در پی افزایش هزینه‌های دولت آقای اردوغان که طی سال‌های اخیر با هزینه‌های فزاینده نظامی در عراق و سوریه مواجه بوده، گرفتار سیر صعودی نرخ تورم و کاهش ارزش پول این کشور شده است.
در چنین شرایطی افزایش تنش سیاسی این کشور با امریکا موجب تسریع روند سقوط ارزش لیر شده است. به طوری که لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۴۰ درصد ارزش برابری خود را در مقابل دالر امریکا از دست داده و در جریان معاملات روز سه‌شنبه بازارهای مالی در دالر امریکا در مقابل ۶.۹ لیر مبادله شد.
با وجود این که بانک مرکزی ترکیه از روز دوشنبه بسته سیاسی جدیدی را برای تقویت ارزش لیر به اجرا گذاشته ولی تاکنون اجرای آن نتوانسته تاثیر قابل توجهی بر تقویت ارزش پول ملی ترکیه بگذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.