تحلیلگران با اشاره به سفر مقام‏های پاکستانی به کابل: به اسلام‎‏آباد تفهیم شود که دست‏بوس نمی‎شویم

/

هارون مجیدی/ سه شنبه ۲۲ ثور ۱۳۹۴

 

mnandegar-3همزمان با سفر هیأت بلندپایۀ پاکستانی به کابل، شماری از تحلیلگران از رهبران دولت وحدت ملی می‎خواهند که فریب بازی‎های پاکستان را نخورده و به مقا‏م‎های این کشور تفهیم سازند که کابل دست‏بوس نمی‎شود.
آنان هم‌چنان می‌گویند که دولت پاکستان به هیچ طرفی وفادار نیست و انتظارِ آوردن صلح از آدرس پاکستان نابجا است.
این اظهارات درحالی صورت می‎گیرد که قرار است نوازشریف نخست‌وزیر پاکستان به همراه راحیل شریف رییس ستاد مشترک ارتش و سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی این کشور امروز به کابل بیایند.
این نخستین سفر نوازشریف به کابل از هنگام تأسیس دولت وحدت ملی در افغانستان است.
عتیق‌الله امرخیل آگاه مسایل نظامی می‌گوید: حکومت پاکستان خود وسیلۀ کشورهای دیگر است؛ اما، همواره این کشور در قبال افغانستان با سیاست دو رو بازی کرده که یک‌بار روی خوش نشان داده، اما در پس پرده دهشت‌افگن‌ترین گروه‌ها را به افغانستان فرستاده تا به اهداف خود برسد.
آقای امرخیل می‌گوید که دولت وحدت ملی در سیاستش با پاکستان به ساده‌گی برخورده کرده و حالا مقامات دولت پی برده اند که اشتباه کرده اند.
این آگاه نظامی با اشاره به سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان، می‌افزاید: پاکستان هرگز صادق نبوده و حالا نیز صادق نیست و بر سیاست‌مداران افغانستان که با دقت تمام با پاکستانی‌ها برخورد داشته باشند.
آقای امرخیل با اشاره به گفته‌های پرویز مشرف که گفته بود، ما به‌خاطری طالبان را حمایت کردیم که آقای کرزی رییس جمهور پیشین با هند نزدیک است، می‌گوید: «دولت وحدت ملی با خوش‌بینی در روابطش با پاکستان برخورد کرد و چند نفر عسکر را برای آموزش به پاکستان فرستاد که این همه سبب رنجش هندوستان گردید و نشان داد که رهبران بدون برنامه و شتاب زده با پاکستان برخورد کرده اند»
در عین حال، ذکریا ذکریا عضو کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس نماینده‌گان می‌گوید: پاکستان تنها به منافع خود می‌اندیشد و در پی این است تا بیابد که صلح در افغانستان به نفع پاکستان و یا جنگ.
این عضو مجلس تصریح می‌کند: «زمانی‌که پاکستان به امریکا و جهان تعهد سپرد که با گروه القاعده مبارزه می‌کند؛ اما دیده شد که رهبر این گروه در داخل پاکستان و نزدیکی آموزشگاه نظامی این کشور مخفی بوده است. آنان با بی‌شرمی تمام دست به این کار زده بودند»
او می‌گوید که نباید به حرف‌های پاکستان باور داشته باشیم؛ بهتر است همکاران جهانی‌ که برای ما نیت خیر دارند و برای ساختن افغانستان کمک‌های فراوان کرده اند، با استفاده از این پول‌ها و امکانات موجود برای افغانستان صلح را به ارمغان بیاوریم.
آقای ذکریا خطاب به رهبران دولت وحدت ملی می‌گوید که دولت پاکستان به هیچ‌طرفی وفادار نیست و انتظار صلح از این کشور بی‌جا است.
این عضو مجلس تأکید می‌کند: «با هر طرح پاکستان باید به دیدۀ شک نگریسته شده و عکس آن عملی گردد و اگر آن‌ها با یک برنامۀ قوی به‌نام صلح می‌آیند، ما باید آمادۀ جنگ باشیم؛ در این جا است که پاکستان متوجه می‌شود که ما مستقلانه عمل می‌کنیم و سیاست ما دست خود ما است و پاکستان با حقایق عینی روبرو خواهد شد و ما را به گمراهی نخواهد برد.»
هم‌چنان، محمد امین فرهنگ یکی از آگاهان سیاسی می‌گوید: بعد از این‌که حکومت وحدت ملی اعلام شد، تلاش شد تا فضای بی‌اعتمادی که قبلاً وجود داشت از میان برده شود و رییس‌جمهور نخستین سفر خود را به پاکستان انجام داد و زعمای پاکستانی نیز چندین‌بار به افغانستان آمدند، گویا روحیه‌یی به میان آمد که دهشت‌افگنی به مفاد هر دو کشور نیست و برای زدودن آن باید کار مشترک صورت گیرد.
آقای فرهنگ تصریح می‎کند: با این کار، در سیاست خارجی افغانستان بی‌توجهی رخ‌داد و بعضی کشورهایی که با افغانستان ارتباط داشتند، آزرده شدند؛ دخالت افغانستان در موضوع عربستان و یمن نیز فضا را تیره ساخت.
آقای فرهنگ به این باور است: پاکستان توان مهار نیروهای دهشت‎افگن در افغانستان را دارد؛ اما این کشور متأسفانه اراده به چنین کاری ندارد.
وزیر پیشین تجارت و صنایع کشور با اشاره به سفر مقام‏های پاکستانی به کابل گفت: وظیفۀ رهبران افغانستان است که در مذاکرات خویش به مقام‎های پاکستانی تفهیم کنند که از برنامۀ خود مبنی بر ایجاد حکومت دست‎بوس در افغانستان دست بردارد.
نوازشریف قرار است امروز سه شنبه در عقب درهای بسته با رییس‌جمهور غنی دیدار و گفت‎وگو کند.
او همچنین با داکتر عبدالله رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز دیدار و گفت‎وگو خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.