تحلیلگران: پاکستان داعش را جایگزین طالبان می‌سازد

یک شنبه 22 قوس 1394/

مارهای درون آستین حکومت بسیار خطرناک‌تر از طالب و داعش هستند و تا زمانی‌که آنها از نظام رانده نشوند، بحث گفت‌وگو و مصالحه با مخالفان مسلح دولت همچنان بی‌هوده خواهد بود.
شماری از نماینده‌گان مجلس و آگاهان سیاسی می‌گویند: تا زمانی‌که دولت یک تعریف مشخص از دوست و دشمن و تعریف مشخصی از سیاست mandegar-3خارجی خود نداشته باشد، بحث گفت‌وگو با مخالفان بی معناست.
این آگاهان، سفر رییس‌جمهور به پاکستان را یک سفر بدون دست‌آورد برای افغانستان و پردست‌آورد برای پاکستان تلقی می‌کنند.
شکیبا هاشمی عضومجلس نماینده‌گان می‌گوید: «نوازشریف و سرتاج عزیز با سخنان چرب خویش مبنی براین‌که زمینه گفت‌وگوی طالبان با دولت افغانستان را فراهم می‌کنند، بار دیگر دومین مغز متفکر دنیا را فریب دادند!».
این عضو مجلس افزود: رییس‌جمهور باید درکنار مسالۀ مذاکره با طالبان، حضور داعش در افغانستان را با پاکستانی‌ها مطرح می‌کرد.
به گفته او: شاید پاکستان زمینه گفت‌وگو با طالبان را فراهم کند، اما بعد از طالبان داعش اهداف پاکستان را در افغانستان دنبال خواهد کرد؛ زیرا پروژه غربی‌ها در افغانستان که اجراکننده آن پاکستان است، تغییر کرده.
بانو هاشمی تاکید کرد: پاکستان هیچگاه و به هیچ عنوان خواستار تامین صلح در افغانستان نیست، زیرا جنگ در افغانستان برای پاکستان یک پروژۀ پردرآمد و عایداتی است.
او گفت: پاکستان همان وعده‌هایی که به رییس‌جمهورغنی داده، در ۲۲ سفر حامد کرزی نیز چنین وعده‌های چربی داده بود، اما با گذشت ۱۴ سال انتحار، انفجار و ناامنی افزایش یافته است.
با این حال، عتیق‌الله امرخیل آگاه مسایل نظامی سیاسی، سفر رییس‌جمهور به پاکستان را یک سفر بدون دست‌آورد برای افغانستان و پردست‌آورد برای پاکستان تلقی می‌کند.
امرخیل می‌گوید: پاکستان تعهد کرده که گروه طالبان را وادار به مذاکره با دولت افغاستان و همچنان هراس‌افگنان را مورد حمله قرار خواهند داد، اما مشخص نکردند که کدام گروه را به پای میز مذاکره می‌آورند و کدام گروه را مورد حمله قرار می‌دهند.
وی تاکید کرد: این گفته‌های پاکستان بیان‌گر این است که این کشور مانند گذشته در برابر افغانستان صادق نیست و در تلاش فریب دولت افغانستان است.
و اما عزیز رفیعی رییس جامعه مدنی به این باور است که تا زمانیکه دولت یک تعریف مشخص از دوست و دشمن و تعریف مشخصی از سیاست خارجی خود نداشته باشد، بحث گفت‌وگوها بیهوده خواهد بود.
رفیعی می‌گوید: باید مشخص شود کسانی‌که حادثه دو شب قبل شیرپور را ایجاد کردند، دوستان پاکستان هستند؟ چه کسانی مسوول کشتار مردم افغانستان اند و ستون پنجمی‌ها کی‌ها هستند و چرا با آنان برخورد صورت نمی‌گیرد؟
او تاکید کرد: مارهای درون آستین حکومت بسیار خطرناک‌تر از طالب و داعش است، بنابراین تا زمانیکه این مارها درون نظام از نظام رانده نشوند، و این مشکل مهار نشود، بحث گفتگو همچنان بیهوده خواهد بود.
به گفتۀ رفیعی، تا زمانی‌که ما نتوانیم مرز خود با پاکستان را مشخص کنیم، شاید جنگ درافغانستان صد سال دیگر طول بکشد، بنابراین برای حل این معضل باید مرزمیان افغانستان و پاکستان نیز مشخص شود.
و اما رییس جمهورغنی می‌گوید: با پاکستان بر سرمساله مذاکره با طالبان به توافق رسیدند.
پس از اشتراک در نشست قلب آسیا در اسلام آباد، رییس جمهور اکنون به گام‌های عملی پاکستان و دیگر کشورها در روند صلح افغانستان خوشبین است.
وی از دیدارهایش با مقام‌های پاکستانی و دیگر کشورها سخن می‌زند و می‌افزاید که همان‌گونه که بدون دخالت پاکستان در افغانستان نبردها ادامه نمی‌یابند، کمک این کشور نیز برای تامین صلح در افغانستان اثر گذار می‌تواند باشد.
رییس‌جمهور پس از بارگشت از پاکستان گفت که پاکستان و افغانستان گروه هایی را که دست از جنگ نکشند را نابود خواهند کرد و نیز افغانستان از این کشور خواسته تا در برابر شبکه حقانی و دیگر هراس افگنان اقدام کند.
رییس جمهور غنی همچنان گفته که روند صلح تا هفته های آینده از سر گرفته خواهد شد و ایالات متحده و چین نقش مهمی در این گفتگوها خواهند داشت.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که مقام‌های امریکایی پیش از این گفته اند که گفت‌وگوهای صلح با چند دسته‌گی‌ها میان طالبان زمان‌گیر خواهد بود.
هند میزبان دور بعدی نشست قلب آسیا خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.