تحلیلگر هندی: تفاهمنامۀ اطلاعاتی کابل- اسلام‌آباد، نابودی افغانستان را در پی دارد

/

سه شنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۴

 

mnandegar-3کارشناس هندی اعلام کرد که تفاهمنامۀ اطلاعاتی کابل و اسلام‌آباد ادامه اهداف استعماری پاکستان برای نابودی افغانستان است، زیرا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) تنها تولیدکننده گروه‌های تروریستی در جنوب آسیاست.
به گزارش نیو ایندین اکسپرس، طفیل احمد کارشناس هندی و مدیر بخش جنوب آسیا در موسسه تحقیقات رسانه‌یی خاورمیانه واقع در واشنگتن، با توجه به تفاهمنامه اطلاعاتی کابل- اسلام‌آباد گفت: تفاهمنامه اطلاعاتی کابل- اسلام‌آباد ادامه تلاش‌های پاکستان در رابطه با نابودی پاکستان است.
وی افزود: اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان فکر می‌کند که پاکستان را به عنوان یک دوست در آغوش خواهد گرفت و سعی در برقرای روابط مستقل و آزاد با پاکستان دارد درحالی‌که در مورد افغانستان کلمه مستقل و آزاد تنها به معنی وابستگی به دیگران است.
طفیل احمد گفت: کارشناسان هندی، به ویژه کسانی که امیدی برای صلح افغانستان دارند، تلاش‌های اشرف غنی را به خاطر منافع این کشور می‌دانند اما کج شدن وی بسوی پاکستان بی‌اساس است.
وی اظهار داشت: رادها کومار یک نویسنده هندی نیز قبل از دیدار اشرف غنی از دهلی‌نو نوشته بود که ما نباید افغانستان را از دیدگاه پاکستان و یا حتی از دیگاه چین نگاه کنیم.
کومار سیاست رییس جمهور افغانستان را یک استراتژی بزرگ دانست و خاطرنشان کرد که در جنوب آسیا، همه بر این باورند که بدبختی مردم افغانستان تنها یکی از مشکلات پاکستان است.
کارشناس هندی در ادامه گفت: پس از سال ۱۹۷۰ میلادی بیش از ۳ میلیون مردم افغانستان به پاکستان پناه آوردند. هر پناهنده افغان می‌توانست بهترین دوست پاکستان در افغاستان می‌شد اما چنین نشد.
اشتراک‌گذاری اطلاعات بر اساس «تفاهمنامه اطلاعاتی کابل و اسلام‌آباد» ادامه اهداف استعماری پاکستان در رابطه با نابودی افغانستان است زیرا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) تنها تولید کننده گروه‌های تروریستی در جنوب آسیاست.
عاصم باجوه سخنگو و مدیر کل روابط عمومی داخلی ارتش پاکستان در ۱۸ می سالجاری میلادی اعلام کرد که سازمان‌های اطلاعاتی کابل و اسلام‌آباد تفاهمنامه اشتراک‌گذاری اطلاعات را به امضا رسانده‌اند.
مدیر بخش جنوب آسیا در موسسه تحقیقات رسانه‌یی خاور میانه یادآور شد: قبل از سال ۱۹۷۹ میلادی، زمانی که نیروهای شوروی افغانستان را اشغال کرد، پاکستان تلاش کرد تا راهرو اسلامی را از طریق افغانستان به آسیای مرکزی گسترش دهد.
سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در طول دهه ۸۰ میلادی، برخی گروه‌ها در افغانستان را با پول سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا تامین مالی کرد.
کارشناس هندی تصریح کرد: پاکستان همچنین در طول دهه ۹۰ میلادی شهروندانش را در حکومت طالبان در افغانستان منصوب کرد و از سال ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۵ میلادی طالبان بدلیل مداخله نیروهای امریکایی پس از حمله ۱۱ سپتمبر شکست خوردند.
پس از سال ۲۰۰۶ میلادی، برخی گروه‌ها استراتژی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان مبنی بر انفجار و انتحار را روی دست گرفتند.
وی توضیح داد: پاکستان افغانستان را با هدف استعماری نگاه می‌کند. راحیل شریف رییس ستاد ارتش، رضوان اختر رییس آی اس آی و نواز شریف نخست وزیر پاکستان در ماه گذشته برای چندمین بار از کابل دیدار کردند اما هیچ اقدامی در رابطه با توقف عملیات تروریستی انجام نداند.
طفیل احمد گفت: رهبران سیاسی و نظامی پاکستان شامل یوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق، چوهدری احمد مختار وزیر دفاع، شجاع پاشا رییس سازمان آی اس آی، اشفاق کیانی رییس ستاد ارتش، حنا ربانی کهر معاون وزیر امور خارجه و رحمان ملک وزیر کشور پاکستان در ۱۱ اپریل سال ۲۰۱۱ میلادی نیز از کابل دیدار کردند.
این دیدارهای طولانی مدت نشان می‌دهد که پاکستان افغانستان را مستعمره خود می‌داند.
بر اساس گزارش‌های رسانه‌ها، تفاهمنامه اطلاعاتی کابل- اسلام‌آباد، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان مقامات اطلاعاتی افغانستان را تجهیز و آموزش خواهد داد و سازمان اطلاعات این کشور (ان دی اس) نیز در مقابل، رویه مخالفت با پاکستان را بین مردم افغانستان تغییر خواهد داد.
کارشناس هندی تفاهمنامه اطلاعاتی کابل- اسلام‌آباد را ابزاری برای کنترل افغانستان توسط آی اس آی دانست.
مدیر بخش جنوب آسیا در موسسه تحقیقات رسانه‌یی خاورمیانه در پایان گفت: سیاست اشرف غنی نشان می‌دهد که نگاه وی به سوی اسلام‌آباد معطوف است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.