ترامپ: حمـلات هـوایی بـر طالبـان افـزایش یابـد

گزارشگر:برگردان: ابوبکر صدیق/ منبع: پولتیکو- والسی مارگن ۱۳ میزان ۱۳۹۸

مارک اسیپر، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که نیروهای نظامی امریکا در افغانستان به اساس دستور دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده، پس از لغو مذاکرات صلح با طالبان، عملیات هوایی را در برابر این گروه تروریستی افزایش داده‌‌اند.
آقای اسپیر گفته است که ما حملات خود را در برابر طالبان پس از لغو مذاکرات افرایش داده‌ایم.
mandegarاین سخنان را مارک سپیر، در جریان سفر از لاویسکی به واشنگتن به خبرنگاران، گفت است: رییس‌جمهوری خواهان حملات شدید در برابر طالبان و سایر گروه‌های که در افغانستان حضور دارند به صورت مخصوص در کابل است.
این اشاره به اولین اطلاعات عمومی پنتاگون در رابطه به افزایش حملات نیروهای امریکایی در هفته‌های اخیر است. اسپیر گفته است که ما همچنان به پیش‎فرض‌های صلح آماده‌گی داریم.
ادارۀ ترامپ، ماه گذشته روند مذاکرات صلح را لغو اعلام کرد، دریچه‌یی که برای پایان دادن به جنگ ۱۸ سالۀ اففانستان باز شده بود، بسته شد. ترامپ در یک توییت دیداری که قرار بود میان طالبان و رییس‌جمهوری امریکا در کمپ دیوید واقع در ایالت مریلند، برای امضای موافقت‌نامه صورت گیرد را لغو اعلام کرد.
در این نشست موافقت‌نامه‌یی میان امریکا و طالبان امضا می‌شد که براساس آن امریکا تا پیش از زمستان سال آینده ۱۴ هزار نظامی خود را به ۸ و هزار ۶۰۰ تن در افغانستان کاهش می‌داد. آغاز روند مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان و قطع رابطۀ طالبان با گروه‌های تروریستی بین‌‎المللی به‌ویژه گروه القاعده از مزیت‌های این موافقت‌نامه خوانده شده بود.
در توییت ۷ سپتامبر که سبب لغو مذاکرات شد، دونالد ترمپ استدلال کرد طالبان با راه‌اندازی یک سری از حملات که دو روز پیش از این دیدار در کابل ۱ سرباز امریکایی و ۱۱ تن دیگر کشتند.
سپیر هر چند در رابطه به افزایش حملات جزییات بیشتر ارایه نکرد، اما گفت که نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان در حملات زمینی با مشاوران امریکایی قرار دارند. پس از لغو مذاکرات دونالد ترامپ تأکید کرد که حملات هوایی به صورت شدید طالبان را متضرر کرده است؛ در چهار روز اخیر ما دشمنان خود را به صورت بی‌پیشینه مورد هدف قرار دادیم و این ادامه خواهد داشت.
دونالد ترامپ در گرامی‌داشت از هجدهمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر، در پنتاگون این موضوع مکرراً بیان کرده است.
اما فرماندهی عمومی نظامیان امریکایی در افغانستان از جرییات تازۀ دستور دونالد ترامپ در رابطه افزایش حملات با طالبان چیزی ارایه نکرده است.
اسپیر همچنان گفت که پنتاگون هنوز باور به کاهش نیروهای در افغانستان دارد، توقع ما بر کاهش میزان نیروهای در افغانستان در صورتی است که ما مطمین شویم که می‌توانیم حملات خود را به صورت عادی پیش ببریم.
پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا طرح عملیات برای گروه مبارزه با تروریسم مانند گروه تررویستی القاعده و گروه داعش در افغانستان در مشورت با مقامات افغانستان راه‌اندازی کرده است.
این در مخالفت کمک‌های نظامی به نیروهای افغانستان است که با گروه تروریستی طالبان قرار دارند.
اگر یکی از فرماندهان نظامی تصمیم برای کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان بگیرند، من زمان درست را مورد بررسی قرار خواهیم داد و با توجه به وضعیت آنجا و با توجه به وضعیت افریقا، می‌توانید هر کدام آن را شما نام ببرید، مطمین شوید که با مدیریت بهتر این کار خواهیم انجام داد.
همچنان گزارش پولیتیکو در ماه آگست نشان می‌دهد که جنرال اسکات میلر، فرماند عمومی قوت‌های امریکایی در افغانستان گفته است که روند کاهش نیروهای امریکایی از ۱۴ هزار به ۱۳ هزار از وقت آغاز شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.