ترامپ و پوتین با هم دیدار کردند

گزارشگر:سه شنبه 26 سرطان 1397 ۲۵ سرطان ۱۳۹۷

mandegar-3دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور امریکا و روسیه در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند آغاز شده است.
آقای ترامپ در ابتدای این دیدار خبرساز گفت که دو رهبر درباره همه‌چیز از جمله تجارت، مسائل نظامی و چین صحبت خواهند کرد.
رئیس جمهور آمریکا گفت که دو کشوربا هم خوب کنار نیامده‌اند و افزود: «همکاری با روسیه چیز خوبی است، چیز بدی نیست.»
او همچنین ابراز امیدواری کرد که دو طرف درباره زرادخانه‌های هسته‌ای خود «کاری انجام دهند.»
دو رئیس جمهور بعد از دست دادن با هم به حضور خود در مقابل خبرنگاران پایان دادند و وارد اتاق مذاکرات شدند.
آقای ترامپ در آستانه این دیدار گفته بود که روابط دو کشور هرگز به این بدی نبوده است.
او در توییتی از «حماقت» دولت‌های قبلی و تحقیقی که در آمریکا در ارتباط با اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است، به شدت انتقاد کرد.
برنامه دیدار این دو رهبر یک ساعت دیرتر از قرار قبلی انجام شد.
دیدار با رئیس جمهور روسیه در پایان سفر اروپایی آقای ترامپ صورت می‌گیرد.
رئیس جمهور آمریکا گفته بود که از این دیدار «انتظار زیادی ندارد»، اما امیدوار است این دیدار «نتایج مثبتی» هم در پی داشته باشد.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ هم گفته است که دو طرف موافقت کرده‌اند که این دیدار دستور کار مشخصی نداشته باشد.
آقای ترامپ گفته است: «درباره سوریه گفت‌وگو خواهیم کرد و همچنین درباره قسمت‌های دیگر خاور میانه. درباره گسترش [سلاح‌های] هسته‌ای صحبت خواهم کرد.»
به همین دلیل احتمال می‌رود علاوه بر موضوع سوریه، تحریم‌های علیه ایران، برجام و حضور ایران در سوریه از محورهای گفتگوی دو طرف باشد.
این دیدار در حالی برگزار می‌شود که سه روز پیش وزارت دادگستری آمریکا ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه را متهم کرد که با هک کردن کامپیوترهای حزب دموکرات در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ تلاش کردند با تخریب هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، بر نتایج انتخابات آمریکا تاثیر بگذارند.
در پی اعلام این اتهامات بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از جمله چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا به دلیل آنچه «حمله به دموکراسی» کشورشان خوانده‌اند، خواهان لغو این دیدار شده بودند.
آقای ترامپ گفته است که احتمالا این موضوع را در دیدار با آقای پوتین مطرح خواهد کرد.
روسیه این اتهامات را رده کرده و گفته است که به گفت‌وگوی دو رئیس جمهور به عنوان وسیله‌ای برای بهبود روابط دو کشور نگاه می‌کند.
وزارت خارجه روسیه در واکنش به اعلام جرم علیه ۱۲ مامور امنیتی روسیه گفت که هیچ مدرکی نیست که نشان دهد ارتباطی ببن این افراد با هک وجود دارد.
جان بولتون به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفته است که «باورش سخت است» که آقای پوتین از اتهام هک کردن کامپیوترهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اطلاع نداشته باشد.
«یکی از اهداف این گفت‌وگو همین است که رئیس‌جمهور (ترامپ) چشم در چشم آقای ترامپ درباره این موضوع از او سوال کند.»
از آقای ترامپ همچنین خواسته شده که در این دیدار موضوع مسمومیت زوجی در بریتانیا با سم اعصاب که یکی از آنها درگذشت را نیز مطرح کند. به گفته پلیس بریتانیا این دو نفر با سم اعصاب نوویچوک مسموم شده‌اند که همان سمی است که چند ماه پیش در سوء قصد به جان یک جاسوس سابق روسیه و دخترش مورد استفاده قرار گرفته بود.
این موضوع در جریان دیدار چند روز پیش آقای ترامپ با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز مطرح شده بود.
رئیس جمهور آمریکا قبل از دیدار با آقای پوتین در روزهای گذشته در نشست سران ناتو در بروکسل شرکت کرد و پس از آن با سفر به بریتانیا با ترزا می، نخست وزیر دیدار و گفتگو کرد.
حضور او در بریتانیا با تظاهرات چند ده هزار نفری در لندن همراه بود. او در بریتانیا در دیداری غیر رسمی با الیزبات دوم، ملکه بریتانیا نیز گفت‌وگو کرد.
آقای ترامپ پیش از سفرش به اروپا گفته بود که دیدار با آقای پوتین راحت‌ترین قسمت سفرش خواهد بود.
او قبل از ترک واشنگتن به مقصد بروکسل به خبرنگاران گفت: «من ناتو را در پیش دارم، بریتانیا را در پیش دارم که دستخوش تلاطم است و من ملاقات با [ولادیمیر] پوتین را در پیش دارم. فکر می‌کنم پوتین از همه راحت‌تر است؛ چه کسی فکرش را می‌کرد؟»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.