ترکیه آلمان را در خروج از افغانستان کمک می‌کند

/

مسالۀ خروج سربازان آلمانی از افغانستان نزدیک تر و مشخص‌تر می‌شود. آلمان و ترکیه حالا توافقی را در زمینه انتقال تجهیزات نظامی آلمان از طریق بندر ترکی ترابزون در دریای سیاه انجام داده اند.
ارتش آلمان با ترکیه در زمینه انتقال وسایط و تجهیزات نظامی این کشور از افغانستان توافق کرده اند. این موضع را سخنگوی توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان در برلین اظهار کرده است. بر این اساس در نیمه ماه اپریل، انتقال تجهیزات نظامی به آلمان آغاز می‌شود.
بخش بزرگ تجهیزات قرار است در قدم اول از طریق هوا از افغانستان به ترابزون، شهر بندری ترکیه و از آنجا توسط کشتی به آلمان انتقال یابد. در این رابطه در آغاز توافق نامه‌یی امضا شده است که باید از جانب ترکیه رسماً تصویب شود.

مذاکرات دشوار آلمان و ترکیه
بر اساس گزارش خبرگزاری آلمانی (دی. پی. ای) به استناد از حلقات ارتش آلمان، مذاکرات در این زمینه با ترکیه آسان نبوده است. جزئیات توافق به خواهش ترکیه به صورت سری درجه بندی شده است. براساس گزارش رسانه‌ها، ترکیه در این مورد تاکید کرده است که فقط کانتینرها یا وسایط نقلیه غیر نظامی از طریق بندر ترابزون انتقال یابند. در آغاز انتقال تانک‌های پیاده نظام و دیگر سیستم‌های سلاح‌های جنگی نیز از طریق کشتی درنظر گرفته شده بود.
سخنگوی وزارت دفاع آلمان در این رابطه گفت: «وسایل بسیار حساس از نظر امنیت نظامی، مثلا سلاح‌های دستی یا وسایلی که از دور هدایت می‌شوند، مستقیماً از افغانستان به آلمان از طریق هوا انتقال می‌یابند». براساس معلومات خبرگزاری آلمان، تانک‌های بسیار سنگین وزن از نوع ۲۰۰۰ و نیز تانک های پیاده نظام از نوع «ماردر» نیز شامل این موضوع می‌شوند. شماری زیادی از این نوع تانک‌ها در افغانستان درعملیات استفاده می‌شوند؛ هر دو نوع تانک نیز از راه هوایی به افغانستان منتقل شده بودند.

عملیات جنگی تا پایان سال ۲۰۱۴
توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان می‌خواهد قبل از انتخابات پارلمان این کشور در ماه سپتمبر طرحی را برای بیرون شدن از افغانستان ارایه کند. ارتش آلمان بعد از دوازده سال در پایان سال ۲۰۱۴ به عملیات جنگی خود در افغانستان پایان می‌دهد.
براساس برنامه‌های کنونی، شمار سربازان آلمانی تا پایان ماه فبروری سال آینده از ۴۴۰۰ نفر به ۳۳۰۰ تن کاهش می‌یابد. ناتو می‌خواهد بعد از سال ۲۰۱۴ فعالیت هایش را بر آموزش سربازان افغانستان متمرکز کند. شماری از سربازان آلمان نیز باید جهت آموزش اردوی افغانستان در این کشور بمانند. از دید کارشناسان باید دست کم ۱۰۰۰ سرباز آلمانی در افغانستان بمانند.

اشتراک گذاري با دوستان :