ترکیه انتظار موج ۶۰۰ هزار نفری آواره‌گان سوریه را دارد

گزارشگر:چهارشنبه 21 دلو 1394 ۲۰ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3حکومت ترکیه به دلیل جنگ‌های شدید در شهر حلب سوریه، انتظار موج جدیدی از آوارگان را دارد. انگلا مرکل، صدراعظم حملات هوایی روسیه در سوریه را محکوم کرد.
نومان کورتولموس، معاون نخست وزیر ترکیه پس از یک جلسه کابینه در انقره گفت که به دلیل جنگ‌های شدید در اطراف شهر حلب ما باید آماده‌گی برای۶۰۰ هزار آواره جدید را داشته باشیم. او در ادامه گفت که «این البته بدترین موردی است « که با آن روبرو خواهیم شد.
نیروهای رژیم بشار الاسد، رییس‌جمهور سوریه در چند روز گذشته با حمایت حملات هوایی روسیه، حمله بالای دژ شورشیان در حلب را آغاز کرده‌اند. بر اساس گزارش خبرنگاران، نیروهای رژیم در حال حاضر تا چند کیلومتری «تل رفعت « پیشروی کرده اند. این شهر که تحت کنترول شورشیان است، در حدود ۲۰ کیلومتری مرز ترکیه موقعیت دارد.
ده‌ها هزار سوریایی به دلیل جنگ ها در مرز ترکیه فرار کرده اند. اما ترکیه نمی خواهد مهاجران را به داخل کشور اجازه ورود بدهد و می خواهد به این مهاجران در منطقه سرحدی داخل خاک سوریه کمک کند. با در نظر داشت اینکه ترکیه به ۲،۵ میلیون آواره کشور همسایه اش سوریه پناه داده است، این کشور با موج جدیدی از آوارگان خود را شدیداً تحت فشار احساس می کند.
مرکل از روسیه شدیداً انتقاد کرد
انگلا مرکل، صدراعظم آلمان که روز دوشنبه طی سفری به ترکیه روی بحران پناهجویان مذاکره داشت، حملات هوایی روسیه در سوریه را به شدت محکوم کرد. مرکل در انقره پس از دیدار با احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: «ما در روزهای گذشته نه تنها شوکه شدیم بلکه از درد و رنجی که ده ها هزار انسان به دلیل بمباران ها به ویژه توسط نیروهای روسی متحمل می شوند، وحشت زده شده ایم. «
صدراعظم آلمان اعلام کرد که موسسه فنی امدادرسانی آلمان (تی. اچ. وی.) نیز در بخش ارایه کمک‌ها برای آواره‌گان در منطقه مرزی ترکیه و سوریه، سهم خواهد گرفت.
مرکل در مذاکرات با رهبری ترکیه تلاش کرده است تا همکاری بیشتر برای مقابله با بحران پناهجویان بین هر دو کشور ایجاد گردد. مرکل گفته است: «مهم این است که مهاجرت آوارگان سوریایی از طریق ترکیه به اروپا به شکل غیرقانونی ادامه پیدا نکند، بلکه کنترول شده، قانونی و از جانب ما تنظیم شده صورت بگیرد. «
ترکیه به اتحادیه اروپا وعده داده است که از مرزهایش بهتر محافظت می کند و مانع ادامه سفر مهاجران به اروپا می گردد. در عوض، اتحادیه اروپا پرداخت حداقل سه میلیارد یورو برای عرضه کمک ها برای پناهجویان را به ترکیه وعده داده است.
عملیات پولیس آلمان در ترکیه
همچنین مرکل عملیات های مشترک پولیس آلمان و ترکیه را در برابر «عبور غیرقانونی از مرز « در ترکیه اعلام کرده است. از طرف دیگر همکاری‌ها در تشخیص گروه‌های قاچاق انسان نیز ادامه می‌یابد. همچنین این نکته نیز باید مورد بررسی قرار داده شود که کار گارد ساحلی ترکیه و اداره کنترول مرزی اتحادیه اروپا «فرانتکس « در آب های بین ترکیه و یونان چگونه هماهنگ شود.
علاوه بر این، آلمان و ترکیه می‌خواهند ناتو را نیز در مبارزه با قاچاقچیان در بحیره اژه با خود داشته باشند. صدراعظم آلمان گفت که نخست باید با پیمان ناتو صحبت گردد که تا چه حد می تواند در نظارت از منطقه بحری ما را حمایت کند.
به قول سازمان کمک به پناهنده‌گان ملل متحد از آغاز سال روان میلادی تا حال ۶۸ هزار پناهجو از طریق ترکیه توانسته‌اند به یونان که عضو اتحادیه اروپا است، وارد شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.