ترکیه جلو ورود مهاجران به اروپا را می‌گیرد

چهارشنبه 11 قوس 1394/

mandegar-3یک روز پس از آن که ترکیه و اروپا یک معاهده مشترک را امضا کردند، ۱۳۰۰ مهاجر در شهر ساحلی آیواجیک، توسط پولیس ترکیه بازداشت شدند. معلوم نیست که این اقدامی استثنایی است و یا ترکیه می‌خواهد جدی جلوی سفر مهاجران را بگیرد.
یک نماینده گارد ساحلی ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تایید کرد که پولیس صدها مهاجر سوریایی، عراقی، ایرانی و افغان و همچنین سه قاچاقبر را در ساحل بحیره اژه به طور موقت بازداشت کرده است.
در چند ماه گذشته این بزرگترین ماموریت نیروهای امنیتی ترکیه به شمار می آید. یک سخنگوی نیروهای امنیتی گفت که مهاجران به یک مرکز اخراج از کشور انتقال داده شده اند و برخی از آن ها به کشورهای شان پس فرستاده می شوند.
حکومت انقره در نشست مشترک با سران اتحادیه اروپا که روز یکشنبه (۰۸ قوس/۲۹ نومبر) برگزار شد، متعهد شد که جلوی موج آوارگان به سوی اروپای غربی را بگیرد.
ترکیه دراین نشست قبول کرد که از خروج آن دسته از آوارگانی که پناهنده به شمار نمی‌آیند، جلوگیری کند و پناهجویانی را که درخواست شان رد شده است، پس بگیرد. افزون براین احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه وعده داد که کشورش با قاچاقبران جدی تر برخورد کند.
در مقابل اتحادیه اروپا به ترکیه وعده داده که برای رسیدگی بهتر به ۲٫۲ میلیون آواره مقیم در این کشور، سه میلیارد یورو پرداخت کند. افزون براین قرار است که شهروندان ترکیه از اکتبر سال ۲۰۱۶ برای سفر به اتحادیه اروپا دیگر نیازی به ویزه نداشته باشند. همچنین به روند مذاکرات در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا سرعت بخشیده می شود.
۸۰۰ هزار تن از طریق بحیره مدیترانه به یونان آمده اند
طبق ارزیابی سازمان ملل در سال روان بیش از ۸۰۰ هزار تن از طریق ترکیه و بحیره مدیترانه به یونان آمده اند. بسیاری از آن ها از جنگ های داخلی در کشورهایی مانند سوریه یا لیبیا فرار کرده اند. بیشتر آن ها از راه موسوم به مسیر بالقان به آلمان و سویدن رسیده اند. صدها آواره در تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه غرق شده اند.
در نزدیکی جزیره یونانی لِسبوس، پرسنل یک کشتی متعلق به آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا «فرونتِکس» ۲۵ طفل و ۲۷ بزرگسال را از غرق شدن نجات دادند. فابریس لِجِری، رییس «فرونتِکس» گفت: «قاچاقبران به این ترتیب یک بار دیگر نشان دادند که منفعت برای آن ها مهم تر از زندگی انسان ها است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.