ترکیه در پیوند به بحران مهاجرین: پـول بیشتـر بفـرستیـد

شنبه 3 دلو 1394/

mandegar=3در بحران مهاجران، از دیدگاه ترکیه اتحادیه اروپا باید کمک‌های مالی بیشتری را به مقایسه آنچه تا حال وعده داده است، در نظر داشته باشد. قرار است کابینه ترکیه به برلین برای یک نشست مشورتی حکومتی بیاید.
احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه بلافاصله قبل از اولین نشست مشورتی بین حکومات آلمان و ترکیه در برلین پایتخت آلمان به خبرگزاری آلمانی (دی. پی. ای.) گفته است که «ما برای به دست آوردن پول از اتحادیه اروپا التماس نمی‌کنیم.» او در ادامه گفته است که «اما اگر یک تعهد جدی برای تقسیم فشار از ناحیه بحران مهاجران وجود داشته باشد، پس ما باید طی نشستی در مورد تمام جزئیات بحران با هم مشورت کنیم. سه میلیارد یورو تنها برای نشان دادن اراده سیاسی برای تقسیم فشار است.»
ترکیه مهم ترین کشور ترانزیتی برای پناهجویان به خصوص مهاجران سوریه است که می خواهند به اروپا بیایند. اتحادیه اروپا وعده داده است که برای ترکیه سه میلیارد یورو می پردازد تا مصرف این مهاجران کند و مانع ورود آنها به اتحادیه اروپا گردد. در عوض، ترکیه می خواهد از مرزها بهتر حفاظت کند و مبارزه علیه قاچاقچیان را تقویت بخشد. هدف جلوگیری از سفر پناهجویان به اروپا است. پرداخت پول وعده داده شده از اروپا اما هنوز جریان پیدا نکرده است. اقدامات ترکیه برای کاهش حرکت پناهجویان به سوی اتحادیه اروپا بسیار به کندی پیش می رود. احمد داوود اوغلو در مصاحبه ای با خبرگزاری آلمانی (دی. پی ای.) در حاشیه مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس قبل از سفرش به برلین گفت: «ما بحران را صادر نمی کنیم بلکه بحران به ترکیه صادر شده است. فعلاً این به یک بحران اروپایی تبدیل شده است. ما ۲،۵ میلیون مهاجر از سوریه و ۳۰ هزار از عراق را جا داده ایم.» به قول داوود اوغلو ترکیه معادل نزدیک به ۹ میلیارد یورو برای مهاجران به مصرف رسانده است. او در ادامه گفته است که «هیچ کسی نمی تواند از ترکیه انتظار داشته باشد که تمام فشار را به تنهایی حمل کند.»
احمد داوود اوغلو در قسمت عضویت ترکیه به اتحادیه اروپا در آینده اظهار اطمینان کرد، هرچند که انگلا مرکل صدراعظم آلمان چندی قبل گفت که ترکیه هنوز یک راه طولانی را برای عضویت در اتحادیه اروپا در پیش دارد. نخست وزیر ترکیه گفته است: «در روابط اتحادیه اروپا و ترکیه در سه ماه گذشته یک حرکت بسیار مثبت وجود داشته است.» او در ادامه گفت که «و من مطمئن هستم که در پایان همه این بهبودی ها ترکیه یک روز عضو اتحادیه اروپا می گردد.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.