تشدید جنگ در افغانستان و افزایش تلفات ملکی؛ نیروهای دولتی بی توجه‌تر از طالبان

۲۷ جدی ۱۳۹۸

درگیری‌های نظامی نیروهای دولتی افغانستان و امریکا و طالبان در سال ۲۰۱۹ شدت گرفت و باعث شد بیش از ۸۰۰۰ فرد ملکی از اول جنوری تا سی‌اُم سپتامبر جان خود را از دست بدهند.
بر بنیاد گزارش سازمان جهانی حقوق بشر، تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای امنیتی در شش ماه نخست ۲۰۱۹ بیشتر از تلفاتی بوده است که طالبان وارد کرده اند.
طالبان صدها حمله به مواضع نیروهای دولتی و امریکا در افغانستان انجام دادند که صدها کشته و زخمی برجای گذاشت.
پاتریشا گاسمن، رییس حقوق بشر آسیای سازمان ملل در این باره گفته است: با تشدید جنگ در افغانستان طرفین این درگیری توجه کمتری به قوانین جنگ داشته و این عامل مهمی در افزایش صدمه به غیرنظامیان بوده است.
در گزارش ۶۵۲ صفحه‌ای دیده حقوق بشر وضعیت حقوق بشر بیش از صد کشور طی سال گذشته میلادی مورد بررسی قرار گرفته است.
دیدبان حقوق بشر تاکید کرد: در سرتاسر ۲۰۱۹ فعالان حقوق مدنی از تمام احزاب و سیاسیون افغانستان برای مذاکره با طالبان دعوت کرده و همچنین بروی دستاوردهای گذشته بخصوص حقوق زن اصرار داشتند.
براساس این گزارش، همچنین نیروهای ویژه ارتش افغانستان که تحت آموزش و کنترل سازمان سیا امریکا هستند، ۱۲ عملیات شبانه را انجام داده که تنها در یک حادثه ۱۱ مرد یک خانواده را قتل عام کردند.
در بخشی دیگری از این گزارش به حملات طالبان اشاره شده و آمده است: طالبان نیز طی سال گذشته مرتکب اعدام، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان بوده و حملات این گروه جان تعداد زیادی از غیرنظامیان را گرفته است.
به نوشتۀ حقوق بشر، دولت افغانستان پیشرفت اندکی در کاهش خشونت در زندان‌های این کشور داشته اما در نتوانسته نیروهای امنیتی این کشور را مسوول‌پذیر کند.
در ماه سپتامبر به دلیل کشته شدن یک سرباز امریکایی در حمله طالبان، مذاکرات بین این گروه و واشنگتن دربارۀ صلح و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به دستور ترامپ متوقف شد.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.