تظاهرات سمنگان به خشونت کشیده شـــــــد

11 جدی 1392/

mandegar-2محمد اکرم بیکزاد، فرمانده پلیس ولایت سمنگان به بی‌بی‌سی گفت که در نتیجه درگیری که میان ماموران پلیس و معترضان در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان، دو نفر کشته و شش نفر زخمی شده‌اند.
همه کشته شدگان و زخمی‌ها از میان معترضان هستند.
تظاهرات علیه خیر الله انوش، والی سمنگان، از روز اول جدی آغاز شده و همچنان ادامه داشته است.
حیات الله شیبان، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال افغانستان می‌گوید روز سه شنبه والی سمنگان قصد داشته تحت تدابیر شدید امنیتی به محل کارش برود که با واکنش تند معترضان رو به رو شد.
فرمانده پلیس سمنگان می‌گوید که شماری از معترضان مسلح بودند و ماموران پلیس برای دفاع از خود مجبور به شلیک شدند اما معلوم نیست که تلفات، نتیجه شلیک کدام طرف است.

ده‌ها شهروند ولایت سمنگان در شمال افغانستان از ده روز پیش به این سو با راه اندازی تظاهراتی، خواهان برکناری والی این ولایت شده‌اند.
معترضان در مقابل ساختمان ولایت سمنگان چادر زده و گفته بودند تا زمانی که خیرالله انوش از سمت خود برکنار نشود، دست از اعتراض نخواهند کشید.
محمد آصف عظیمی، عضو پیشین مجلس سنا و از سازماندهان این راهپیمایی می‌گوید که فساد در دستگاه ولایت سمنگان مردم را به تنگ آورده و اهالی این ولایت دیگر نمی‌توانند این وضعیت را تحمل کنند.
معترضان، والی سمنگان را به «قتل، فساد اداری و زورگویی» متهم کرده و گفته اند که برخی از مسوولان ادارات محلی در سمنگان با آقای انوش هم‌دست هستند.
والی سمنگان در آغاز این اعتراضات، اتهامات معترضان را بی‌جا خواند و گفت که سازماندهان این راهپیمایی سابقه همکاری با گروه طالبان را دارند و می‌خواهند زمینه ورود مخالفان مسلح دولت به شهر را هموار کنند.
این ادعا از سوی معترضان رد شده است.
خیرا‌لله انوش که پیشتر عضویت حزب جنبش اسلامی بوده، سه سال و نه ماه است که سمت والی سمنگان را در اختیار داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.