تعویق محاکمه رابرت بیلز

/

سرباز امریکایی متهم به کشتار ۱۶ افغان، از قاضی تقاضا کرده است تا اگر بتواند دفاعیه‌اش را در دادگاه نظامی به تعویق بیاندازد. او ممکن است که در این دادگاه به مجازات مرگ محکوم شود.
دادستان‌ها رابرت بیلز را متهم کرده اند که در ماه مارچ سال گذشته میلادی شب هنگام پایگاه‌اش را در قندهار ترک گفته و ۱۶ غیرنظامی افغان را به قتل رسانده است.
این سرباز درجه دار تقاضا کرده که دفاعیه‌اش در مقابل یک سلسله اتهام‌ها به شمول ۱۶ فقره قتل عمد، به تعویق انداخته شود. محاکمه او در یک دادگاه نظامی در نزدیکی واشنگتن انجام می‌شود.
بیلز این درخواست را توسط یکی از وکیلان مدافعش انجام داده و به قاضی گفته است می‌داند که ممکن است به خاطر این اتهام‌ها به مجازات مرگ محکوم شود.
این سرباز ۳۹ ساله کهنه کار که در چهار دوره جنگی در افغانستان و عراق خدمت کرده، متهم به ۱۶ فقره قتل، شش مورد تلاش به قتل، هفت مورد حمله و دو مورد استفاده از مواد مخدر است. از ۲۲ تنی که او کشته یا زخمی کرده، ۱۷ تن آنان زنان و کودکان بوده اند. در بیشتر موارد بیلز بر سر قربانیان اش شلیک کرده است.
این تیراندازی‌‎ها در طول پنج ساعت انجام شده است. دادستان‌ها می گویند که بیلز، پایگاه اش را در این شب دوبار ترک گفته و در نیمه شب یک بار بازگشته تا به سرباز همقطارش بگوید: «من همین حالا چند تن را به ضرب گلوله به قتل رساندم».
شاهدان در جلسه استعماعیه پیش از دادگاه گفته بودند که بیلز پیش از این قضیه، شاهد قطع شدن پای یکی از سربازان همقطارش در یک بمبگذاری بوده و از این قضیه بسیار ناراحت بوده است. بیلز در آن زمان در ولایت قندهار مستقر بوده است.
این کشتار روابط پرتنش واشنگتن و افغانستان را بدتر کرد. همسر بیلز روز چهارشنبه در بیانیه‌یی خواهان محاکمه عادلانه شوهرش شد و گفت، تا زمانی که جرم شوهرش ثابت می‌شود، باید با او عنوان یک فرد بی‌گناه رفتار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.