تغییر در رویکرد شورای عالی صلح «طالبان در روند مذاکرات صلح صلاحیتی ندارند»

۱۹ اسد ۱۳۹۴

سه شنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۴/

 

عضو شورای عالی صلح افغانستان ضمن اشاره به محدودیت در گفت‌وگوهای صلح گفت که طالبان از هیچ صلاحیتی برای ادامه و پیشبرد روند مذاکرات برخوردار نیستند.
قاضی محمد امین وقادعضو شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد: برخی در تلاش هستند تا طالبان را برای گفت‌وگو به دور میز مذاکرات صلح افغانستان جمع کنند.
وی گفت: اما از طرف دیگر سعی می‌کنند تا طالبان را برای گسترش جنگ و ناامنی تشویق کنند.
وقاد افزود: با چنین شرایطی در روند فعلی گفت‌وگوهای صلح دولت و طالبان نتایج مطلوبی به دست نخواهد آمد.
mnandegar-3این عضو شورای عالی صلح افغانستان اذعان داشت: اگر سازمان ملل متحد یا شورای امنیت تصویب کند که مشکلات افغانستان میان دولت افغانستان و طالبان با حضور کشورهای همسایه بویژه افغانستان و چین حل شود، طالبان نیز در این روند مشارکت خواهند کرد و ادامه مذاکرات صلح با نظارت جامعه جهانی برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون گفت‌وگوهای صلح محدود بوده و مذاکراتی که دولت و نماینده‌گان طالبان با یکدیگر داشتند تأثیر چندانی در تغییر شرایط نداشته است.
وقاد اظهار داشت: اگر جامعه‌ جهانی قوانینی را تصویب کند و بر اساس آن از روند مذاکرات صلح افغانستان نظارت به عمل آورد، نتایج خوبی در پی خواهد داشت.
قاضی محمد امین وقاد تأکید کرد: طالبان در روند مذاکرات صلح افغانستان صلاحیتی ندارند و نمی‌توانند با قاطعیت در این روند مشارکت کنند.
وی افزود: اگر طالبان از صلاحیت کافی در مذاکرات صلح با دولت کابل برخوردار باشند و دست سومی در این روند دخالت نکند، گفت‌وگوها نتیجه بخش خواهد بود.
این در حالی است که روز گذشته مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس در سفر به کابل مرگ «ملاعمر» رهبر پیشین طالبان را علت وقفه در روند مذاکرات صلح دولت کابل با این گروه دانست.
وی از کابل و اسلام‌آباد خواست تا برای پیشبرد اهداف روند مذاکرات صلح افغانستان با یکدیگر همکاری کنند.
فالون بعد از ملاقات با مقامات کابل به اسلام‌آباد پایتخت پاکستان رفت تا با مقامات این کشور در مورد روند مذاکرات صلح حکومت افغانستان و طالبان گفت‌‌وگو کند.
همچنین جانان موسی زی سفیر افغانستان در پاکستان در مدرسه «دارالعلوم حقانیه» در منطقه «نوشهره» ایالت «خیبرپختونخواه» با رهبر حزب جمعیت علمای اسلام این کشور دیدار کرد و از وی خواست تا در بهبود روند صلح بین دولت کابل و طالبان افغان ایفای نقش کند.
وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشت: رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع الحق نقش کلیدی در افغانستان و پاکستان ایفا می‌کند و این دیدار نیز برای برقراری صلح و امنیت منطقه صورت گرفته است.
رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع الحق پیش از این نیز چندین بار جزئی از روند مذاکرات صلح افغانستان بود و به‌دلیل نفوذ در بین گروه‌های طالبان، همواره متهم به حمایت از این گروه‌ها بوده است.
این در حالی است که مولانا سمیع الحق در ایالت پشتون‌نشین خیبرپختونخواه پاکستان چند روز پیش همراه با سایر علمای این مدرسه با «ملا اختر منصور» رهبر جدید طالبان افغانستان بیعت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.