تـرامـپ در اروپـا

یک شنبه 18 سرطان 1396/

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور امریکا در سفر اخیرش به اروپا برای لهستانی‌ها، امریکایی را توصیف کرد که در آن همه به جز خودش در حال ثروتمندتر شدن هستند اما واقعیت این است که چنین امریکایی وجود خارجی ندارد.
به گزارش ایندیپندنت، برخلاف ادعاهایی که ترامپ در نشست‌هایش در اروپا مطرح کرد، بازارهای بورس امریکا رشدی به نفع همه ندارند، تعهد ترامپ به mandegar-3ناتو عملا مورد آزمایش قرار نگرفته است و قرارداد احداث خط لوله مناقشه برانگیز انتقال نفت گاز هم بر خلاف آنچه که او گفت، در روز نخست ریاست جمهوری‌اش امضا نشد.
در این میان نکات مطرح شده از سوی ترامپ در سخنرانی‌هایش در لهستان اشاره می‌کنیم:
ترامپ: من گفتم بازار بورس امریکا رشدی بی‌سابقه پیدا کرده، ما متوجه شدیم که این بازار از ۸ نوامبر به بعد ارزشی معادل تقریبا ۴ تریلیون دلار پیدا کرده است. ۴ تریلیون دلار پول خیلی زیادی است. من شخصا هیچ چیز به دست نیاورده‌ام اما همه در حال ثروتمندتر شدن هستند. این خوب است و من راضی هستم.
حقیقت: اول از همه اینکه همه پولدارتر نمی‌شوند. بیشتر امریکا فاقد سرمایه‌گذاری معنادار در بازار بورس هستند. تحقیقات ادوارد ولف، اقتصاددان دانشگاه نیویورک نشان داد، تنها ۱۰ درصد مردم امریکا صاحب ۸۰ درصد ثروت بازار بورس هستند. رشد بازار بورس در دوره ترامپ اگرچه بالا رفت اما در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز چنین رشدی وجود داشت. همچنین حرف ترامپ درباره اینکه از رشد بازار بورس نفعی نبرده درست نیست. اطلاعات مالی نشان می‌دهند رییس‌جمهور امریکا چندین حساب کارگذاری بورس و دارایی‌های بورسی گسترده داشته است. او صاحب سهام در شرکت‌های اپل، کاترپیلا، ماکروسافت و ده‌ها شرکت دیگر است که ارزش سهام همگی آنها افزایش داشته است. حتی اگر ترامپ در این دوره خریدهای بورسی جدید نداشته باشد همان سهام قبلی‌اش ارزش بیشتری پیدا کرده است. همچنین ترامپ کنترل کسب و کار خود را پس از آغاز ریاست جمهوری‌اش در اختیار دو پسر بزرگ و یک مدیر اجرایی ارشدش قرار داد اما این به معنی قطع مالکیت ترامپ نیست بلکه تنها او دارایی‌های خود را به یک معتمد سپرده و هر زمان می‌تواند دوباره آنها را به دست بیاورد.
ترامپ: من خطاب به کسانی که از موضع قاطعانه ما انتقاد می‌کنند می‌گویم که امریکا نه فقط در حرف بلکه در عمل نشان داده که ما کاملا و قاطعانه به بند ۵ اساسنامه ناتو یعنی تعهد دفاعی دوجانبه پایبند هستیم.
حقیقت: ترامپ به جای نشان دادن این تعهد با اعمالش تنها حرف‌هایی زده که سردرگمی را بیشتر کرده است. بند ۵ اساسنامه ناتو تنها یک بار آن هم بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به منظور دفاع دیگر اعضای ناتو از امریکا مورد استفاده قرار گرفت. ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی گفته بود “اعضای ناتو که به اندازه کافی بودجه نظامی صرف نمی‌کند شاید نتوانند به هنگام حمله علیه خود روی کمک امریکا حساب کنند.” او همچنین در نشست ناتو در ماه مه حرفی از پذیرش بند ۵ اساسنامه ناتو نزد و باعث نگرانی هم‌پیمانانش شد. او با این حال در ماه ژوئن گفت، من امریکا را متعهد به بند ۵ اساسنامه ناتو می‌داندم اما حرف‌های او تا زمان حمله به یک عضو ناتو مورد آزمایش قرار نخواهد گرفت.
ترامپ: طرح خط لوله انتقال نفت گاز کی‌استون سال‌های زیادی در دست بررسی بود و دچار مرگ شده بود اما من در اولین روز ریاست جمهوری‌ام آن را تصویب کردم.
حقیقت: ترامپ این طرح را در اولین روز ریاست جمهوری‌اش تصویب نکرد. او در اولین هفته ریاست جمهوری‌اش و در تاریخ ۲۴ ژانویه با امضای دستوری از شرکت ترانس کانادا خواست درخواست احداث خط لوله کی‌استون را مجددا ارائه کند. این درخواست در دوره باراک اوباما بلوکه شد. همان زمان ترامپ گفت باید پیش از تصویب این پروژه مذاکرات بیشتری با شرکت ترانس کانادا انجام شود. این پروژه نهایتا در اواخر مارس تصویب شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.