تـرامپ امـریکا را تبـدیل به یک تـرکیه یا ونزویلا مـی‌کند!

گزارشگر:ایندیپندنت/ شنبه 14 اسد 1396 ۱۳ اسد ۱۳۹۶

نشریه ایندیپندنت انگلیس در تحلیلی عنوان کرد دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور امریکا با توجه به اقدامات فراقانونی اخیرش علیه هرگونه چالشی که متوجه دولتش باشد، امریکا را با ریسک تبدیل شدن به کشوری مثل ترکیه یا ونزویلا مواجه کرده است.
mandegar-3نشریه ایندیپندنت در این تحلیل خود نوشت: در حال حاضر به نظر می‌رسد ترکیه همچنان به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است اما از زمان کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته تاکنون تعداد دستگیر شدگان در این کشور از سوی دولت رجب طیب اردوغان به حدود ۵۰ هزار نفر رسیده و ده‌ها هزار کارمند دولت نیز شغلشان را از دست داده‌اند و اکنون نیز اردوغان دست به کمپینی علیه خبرنگاران و فعالان مخالف خود به اتهام تبانی با دشمنانش زده است.
در ونزویلا نیز تلفات دور جدید تظاهرات ضد دولتی از عدد ۱۰۰ عبور کرده و نیکولاس مادورو، رییس‌جمهور ونزویلا به دنبال بازنویسی قانون اساسی به عنوان راهی برای کنار زدن موانع است.
همچنین رودریگو دوترته، رییس‌جمهور فیلیپین نیز به تندی به منتقدانش تاخته و به آنها نسبت به تبلیغ علیه کمپینش برای مقابله با قاچاقچیان موادمخدر با استناد به نگرانی‌های حقوق بشری هشدار داده است.
معمولا از امریکا به عنوان جایی که دموکراسی در آن معنی دارد یاد می‌شود و این کشور نسبت به آنچه که تبعات انحراف از این مسیر می‌خواند به دیگران هشدار می‌دهد.
با این حال مشکل این است که در حال حاضر در صدر سلسله مراتب امریکا اکنون دیگر وضعیت چندان خوب نیست.
آیا در دولت امریکا تلاش شده تا استقلال قوه قضاییه تضعیف شود؟ بله. آیا تلاش شده که به روزنامه نگاران حمله شده و به طور علنی درباره به زندان انداختن آنها خیال پردازی شود؟ بله. آیا تلاش شده کمپین ارعاب علیه کسانی که علیه شما تحقیقات انجام می‌دهند به راه بیافتند؟ بله. آیا در خفا درباره راه‌های جدید و امتحان نشده برای باقی ماندن در قدرت در صورت بروز یک فاجعه از جمله با عفو حتی خودش، صحبت شده است؟ بله.
دونالد ترامپ، مادورو یا اردوغان نیست. او همچنین دوترته هم نیست، هرچند که دولت ترامپ به این مردی که خود را قصاب مجرمان نامیده روی خوش نشان داده است. با این حال رفتار ترامپ همواره غیرقابل پیش بینی بوده و هرچه بیشتر با پیشرفت تحقیقات مربوط به ارتباط کمپینش با روسیه آزاردهنده‌تر می‌شود. او حتی با کنار زدن وفادارترین دوستانش هم مشکلی ندارد و از نظر او وفاداری یک خیابان دو طرفه نیست.
ما باید پیش بینی این وضعیت را می‌کردیم. به خاطر داشته باشید که ترامپ یکبار قاضی مربوط به پرونده دانشگاهش را به دلیل اصالت مکزیکی بی کفایت خواند. همچنین او به دادگاه‌های امریکا به دلیل مسدود کردن تلاش‌هایش برای ممنوع کردن ورود اتباع مسلمان و پناهجویان به امریکا حمله کرد. در عین حال او جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی را هم اخراج کرد و همچنان تلاش می‌کند دست به خرابکاری و تضعیف رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط با روسیه بزند.
او همچنین به اعضای تیم حقوقی‌اش گفته که به بررسی اهرم‌های مربوط به اختیار رییس‌جمهور برای عفو مجرمان از جمله حتی خودش بپردازند.
روزنامه ایندیپندنت در چنین شرایطی نتیجه گرفته است که امریکا به این ترتیب کم کم در حال تبدیل شدن به یک جمهوری صوری و ضعیف است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.