تلاش‌های فشرده برای تفاهم دو نامزد احتمال «برگشت به نقطۀ صفری»

24 سنبله 1393/

mnandegar-3سخنگویان ستادهای انتخاباتی خبر می‌دهند که هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری به توافقات نسبی دست یافته اند. این ستادها می‌گویند که داکتر عبدالله و داکتر غنی، پس از ظهر دیروز بار دیگر باهم دیدار کرده و تلاش دارند تا راه حل سیاسی برای ایجاد حکومت وحدت ملی دریافت کنند.
فیض الله ذکی سخنگوی تیم تحول و تداوم به خبرگزاری جمهور گفت: هر دو نامزد به ایجاد حکومت وحدت ملی پس از اعلام نتایج انتخابات، متعهد شده اند و این تعهدات بر بنیاد چارچوب توافقات سیاسی و در چوکات موافقت نامه دو جانبه، صورت گرفته و پای بندی در آن وجود دارد.
آقای ذکی افزود: « دیدارهای اخیری که بین دو نامزد در ارگ ریاست جمهوری با حضور رییس جمهور کرزی صورت گرفت؛ تفاهم شد تا رسیدن به موقف مشخص، باید هر دو نامزد، مذاکرات شان را سرعت دهند که انتظار آن وجود دارد در روزهای نزدیک، بین دو نامزد، توافقات سیاسی نهایی خواهد شد».
سخنگوی تیم تحول و تداوم به صراحت بیان کرد که گزینه سوم در میان نامزدان و حکومت افغانستان وجود ندارد و حکومت آینده بر اساس آرای مردم افغانستان و با اعلام نتیجه نهایی انتخابات، مشروعیت خواهد داشت.
آقای ذکی باورمند است که این بار، مذاکرات سیاسی بی‌نتیجه پایان نخواهد یافت و در بین هر دو نامزد، حسن نیت و اعتماد کافی وجود دارد و تعهداتی که قبلا شده بود؛ علاوه بر آن، پس از هر مذاکرات سیاسی، دیدگاه های دو نامزد باهم نزدیک شده و اراده قوی برای مذاکرات تضمین است.
در همین حال، سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی گفت که در مذاکرات سیاسی پیشرفت‌های سیاسی صورت گرفته و همین طور پس از ظهر دیروز، رهبران دو تیم باهم دیدار کردند و هر دو نامزد تلاش دارد تا به یک راه حل سیاسی برسند.
مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی خاطرنشان کرد با آن که پیشرفت‌های سیاسی دیده می‌شود؛ اما هنوز کدام توافق نامه نهایی بین دو نامزد شکل نگرفته است.
آقای رحیمی گفت که بین دو نامزد سه مورد اختلاف عمده که در گذشته‌ها نیز وجود داشت، امروز نیز بین دو نامزد به عنوان بزرگترین چالش در مذاکرات سیاسی مطرح است.
سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی گفت که داکتر عبدالله عبدالله به تعهدات و موضع گیری‌های خود پای بند است و اگر به موارد اختلافی رسیده‌گی نشود، تیم اصلاحات و همگرایی به نقطه صفری برگشت خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد که تیم اصلاحات و همگرایی آماده است؛ به خاطر صلح و منافع ملی کشور، توافق سیاسی کند؛ اما دست یافتن به توافقات سیاسی بستگی به هر دو نامزد دارد.
تیم اصلاحات و همگرایی، همچنین اعلام کرد که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را قبول نمی‌کند و این نتیجه انتخابات از مشروعیت مردمی برخوردار نیست.
قرار است امروز نیز داکتر عبدالله و داکتر غنی باهم دیدار کنند. در این دیدار، به موارد اختلافی پرداخته خواهد شد. انتظار می‌رود که امروز هر دو نامزد به توافق نهایی دست یابند.

اشتراک گذاري با دوستان :