تلاش‌ها برای اجرایی‌شدن قرارداد بزرگترین معدن آهن افغانستان

/

روسای هفت شرکت تولید کنندۀ فولاد داخلی هند هفتۀ جاری برای ترسیم کردن راه‌هایی به منظور تمویل بودجه پروژه معدن آهن حاجی‌گگ ملاقات خواهند کرد که ارزش آن ۱۰٫۸ میلیارد دالر امریکایی است.
این ملاقات قبل از بحث آن‌ها در مورد تمویل این پروژه با کابل است که چند هفته بعد انجام خواهد شد.
نشریه اکونومیک تایمز هند روز پنجشنبه گزارش داد که ائتلاف چندین شرکت سرمایه‌گزاری (کنسرسیوم) که تحت ریاست اداره دولتی فولاد هند است در نظردارد طی ۸ تا ۱۰ سال برای انکشاف معدن حاجی‌گگ و همچنین برای تاسیس یک کارخانه تولیدی سالانه۶٫۱۲ میلیون تن فولاد و یک فابریکه تولیدبرق ۸۰۰ مگاواتی سرمایه گزاری کند.
جلیل احمد جمرانی، رییس عمومی انکشاف و سرمایه‌گزاری وزارت معادن افغانستان گفت که حکومت افغانستان آماده‌گی برای امضای قرارداد استخراج معدن آهن حاجی‌گگ را دارد و پس از امضای قرارداد، آن را برای تصویب نهایی به کابینه و پارلمان کشور خواهد فرستاد.
او گفت درختم ماه آینده میلادی اعضای این کنسرسیوم برای نهایی سازی اسناد این قرارداد ملاقات خواهند کرد.
قرارداد تاریخی معدن
تمیم عاصی، استاد دانشگاه امریکایی در کابل می‌گوید که این پروژه یکی از بزرگترین سرمایه‌گزاری اقتصادی در تاریخ افغانستان در مورد معادن این کشور است.
او می‌گوید حجم سرمایه‌گزاری که تقریباً ۱۴ میلیاد دالر است تقریباً معادل با عاید ملی کل(جی دی پی) افغانستان است.
به گفته عاصی، سهم ارزش سرمایه‌گزاری طرف هندی ۱۰٫۸۸ ملیاد دالر است و سهم ارزش سرمایه‌گزاری کمپنی کانادایی که بخشی از پروژه استخراج معدن حاجیگگ است ۳٫۵ میلیاد دالر خواهد شد.
او می‌گوید هند اکنون مثل چین درصدد به دست آوردن موادخام از کشورهای منطقه و استفاده برای پیشرفت اقتصادی خویش است.
تمیم عاصی می‌گوید اکنون افغانستان زیربنای اساسی مثل ریل قطار آهن و برق را ندارد که این می‌تواند به عنوان یک مشکل فرا روی این پروژه باشد.
از سویی دیگر، بعضی متخصصین معادن مثل حسن مالستانی امنیت را نیز فاکتور عمده در استخراج و بهره بردای معادن می داند.
اما جلیل احمد جمرانی گفت که افغانستان امنیت لازم را تامین می‌کند.
او گفت که وزارت معادن برای تامین امنیت این پروژه، بخشی از بودجه خویش را به ساخت پوسته امنیتی در ولایت بامیان مبادرت کرده تا با آغاز فعالیت پروژه محافظین امنیتی که پولیس نظم عامه خواهد بود، در آنجا مستقر شوند.
به نوشته اکونومیک تایمز هند، معدن حاجیگگ از ذخایر زیرزمینی تقریباً ۱٫۸ ملیارد تن برخوردار است که ۶۲ درصد آن آهن است. کنسرسیوم هندی برای تمویل اکتشاف و پژوهش جغرافیایی این معدن ۷۵ ملیون دالر امریکایی را پیشنهاد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :