تلاش‌ها برای جلب توجه سرمایه‎گذاران در پروژۀ شهر جدید کابل

۱۰ حوت ۱۳۹۳

تفاهم نامۀ همکاری میان بورد مستقل انکشاف شهر جدید کابل و وزارت تجارت و صنایع امضا شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه، وزارت تجارت متعهد است که سرمایه‌گذاران خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در پارک‌های صنعتی پروژه شهر جدید کابل تشویق و زمینه‌سازی کند.
این تفاهم‌نامه از سوی الهام عمر هوتکی معاون اداره انکشاف شهر جدید کابل و مزمل شینواری سرپرست وزارت تجارت به امضا رسید.
mnandegar-3مزمل شینواری معین و سرپرست وزارت تجارت گفت: «سرمایه‌گذاران نسبت مشکلات امنیتی نمی‌خواهند که در ولایات‌های دور افتاده سرمایه‌گذاری کنند و وزارت تجارت بر اساس این تفاهمنامه زمینه را فراهم می‌سازد که چگونه سرمایه گذاران در پارک‌های صنعتی شهر جدید کابل سرمایه‌گذاری نمایند».
۵ پارک صنعتی معیاری در شهر جدید کابل ساخته می‌شود.
الهام عمر هوتکی معاون اداره انکشاف شهر جدید کابل گفت: « بخش اول پارک صنعتی شهرجدید کابل در مساحت ۲۵۰۰ جریب زمین احداث می‌شود که ظرفیت حدود دو میلیارد دالر سرمایه‌گذاری را دارد».
آقای هوتکی افزود: شهر کابل جدید طوری طراحی شده که در آینده به یک مرکز بزرگ اقتصادی در کشور تبدیل شود.
شهرجدید کابل از نگاه وسعت و بزرگی دو و نیم برابر شهر فعلی کابل است.
مسوولان پروژه انکشاف شهر جدید کابل می‌گویند که این پروژه از بزرگترین پروژه‌های شهری نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه است.
یوسف پشتون سرپرست بورد مستقل انکشاف شهر جدید کابل گفت: «پروژه شهر جدید کابل نه تنها مشکل مسکن را در کابل حل می‌کند؛ بلکه این شهر محل کاریابی خواهد شد و نقش بزرگی را در اقتصاد کشور بازی خواهد کرد که از ابتدا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر و در آینده تا ۵۰۰ هزار نفر در آن تنها در بخش کارگری ساده مشغول خواهند شد».
پیش از این، برخی زورمندان می‌خواستند سد راه این پروژه شوند و ادعا داشتند که این پروژه بر سر ملکیت‌های شخصی آنان ساخته می‌شود.
آقای پشتون خاطرنشان کرد: حدود ۶۰ درصد این مشکل از طریق شوراهای مردمی حل شده است؛ اما هم اکنون نیز برخی‌ها با استفاده از زور تلاش دارند که این پروژه به ثمر نرسد.
او، برعلاوه مشکلات ملکیت و کارشکنی زورمندان، نبود ظرفیت ساختمانی را در کشور از مشکلات اساسی پروژه انکشاف شهر جدید کابل عنوان کرد.
پروژه انکشاف شهر جدید کابل که از حدود ده سال قبل آغاز شده و به گفته مسولان، ساخت کامل این پروژه، حدود ۳۰ سال را در برخواهد گرفت.
هم اکنون کارهای زیربنایی این پروژه جریان دارد و تاهنوز کار عملی آن آغاز نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.