تلاش آی‌اس‌آی به گسترش جنگ و تسخیر اراضی توسط طالبان

سه شنبه 10 حمل 1395/

مجلس نماینده‌گان روز دوشنبه مقام‌های امنیتی را به منظور پاسخ‌‌دهی در رابطه به اوضاع امنیتی استجواب کرد اما اصابت چهار راکت بر صحن و ساختمان پارلمان منجر به پرسش‌ها و انتقادهای شدیدی در مورد اوضاع امنیتی شد.
این راکت‌ها زمانی شلیک شدند که نماینده‌گان می‌خواستند سوالاتی را در مورد اوضاع امنیتی افغانستان از مقام‌های امنیتی مطرح کنند. یکی از mandegar-3راکت‌ها بر ساختمان اصلی پارلمان اصابت کرد و سه راکت دیگر در صحن پارلمان فرود آمدند.
اصابت این راکت‌ها تلفاتی در پی نداشت و منجر به اخلال جلسه عمومی نشد. اما نماینده‌گان با انتقاد تند از حکومت گفتند وقتی مقام‌های امنیتی و نماینده‌گان در داخل ساختمان به شدت محافظت شده پارلمان در امان نباشند، چگونه می‌توان به بهبود اوضاع امنیتی در ولایات مطمین بود.
عزیزه جلیس یک تن از نماینده‌گان گفت: «من در وضعیتی صحبت می‌کنم که سه راکت در صحن پارلمان اصابت کرده است. چرا مسوولین امنیت ما این قدر غفلت می‌کنند که نمی‌توانند امنیت خود و نماینده‌گان مردم را تامین کنند چه رسد به ولایت‌ها.»
تصرف اراضی و مسدود کردن شاهراه‌ها
مقام‌های امنیتی در این جلسه گفتند که گروه طالبان با تشویق و همکاری حامیان شان برای جنگ در بهار و تابستان امسال آماده‌گی می‌گیرند.
مسعود اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان گفت ارگان‌های امنیتی در جریان زمستان برای رویارویی با حملات مخالفین مسلح آمادگی کامل گرفته است.
آقای اندرابی افزود اطلاعات ریاست امنیت ملی حاکی از آن است که طالبان تصمیم دارند در سال ۱۳۹۵ به جنگ ادامه دهند و دست‌آوردهایی نیز داشته باشند: «طالبان می‌خواهند جنگ را در ابعاد نظامی و سیاسی در فصل بهار و تابستان جاری سازند. سازمان استخباراتی آی‌اس‌آی مطلق از آن‌ها حمایت می‌کند.»
سرپرست امنیت ملی علاوه کرد که آی‌اس‌آی طالبان را به گسترش جنگ، رفتن به افغانستان و تسخیر اراضی تشویق می‌کند ولی او اطمینان داد که طالبان هرگز به این اهداف خود نخواهند رسید.
تاج محمد جاهد سرپرست وزارت داخله نیز در این جلسه گفت که طالبان برای بدست آوردن ساحات بیشتر و مسدود کردن شاهراه‌ها می‌جنگند: «دشمن می‌خواهد حملات هجومی را انجام دهد. این حملات به منظور اشغال ساحات، مناطق و ولسوالی‌ها است. آن‌ها می‌خواهند بعضی مناطق را بگیرند و شاهراه‌های حیاتی را مسدود کنند.»
آمادگی حکومت
در همین حال مقام‌های امنیتی گفتند که برای مقابله با تهدیدهای طالبان آمادگی کامل دارند و در حال حاضر عملیات پاکسازی مخالفین در چندین ولایت جریان دارد.
قدم شاه شهیم رییس ستاد ارتش گفت که پلان‌های منظمی برای راه اندازی عملیات‌ها گرفته شده است. به گفته آقای شهیم این عملیات‌ها به هدف حفظ ساحات، حمله بر مراکز و پناهگاه‌های طالبان و مختل کردن توان مانور نظامی گروه‌های مخالف مسلح دولت به راه انداخته می‌شوند.
او تاکید کرد که نظامیان در میدان جنگ موفق هستند اما تلاش شود که نیروهای امنیتی و مردم در جنگ روانی تضعیف نشوند: «امیدوارم از لحاظ روانی و فکری روحیه مردم خراب نشود. مطمین باشید که نیروهای دفاعی و امنیتی و دفاعی به هیچ نوع معامله‌ای تن نمی‌دهند. این نیروها برای دفاع از عزت و استقلال و افغانستان از هیچ نوع قربانی و فداکاری دریغ نمی‌کنند.»
شماری از نماینده‌گان از عقب‌نشینی اردو و پولیس افغانستان از برخی ولسوالی‌های ناامن انتقاد کردند و گفتند احتمال دارد این مناطق در نتیجه معامله رها شده باشند اما آقای شهیم اطمینان داد که هیچ معامله‌ای وجود ندارد: «در قسمت پروتوکل و سقوط ولسوالی‌ها، من به صفت قوماندان اردوی افغانستان این رد می‌کنم که هیچ نوع پروتوکلی در قسمت سقوط هیچ ولسوالی و منطقه به راه نیفتاده و نبوده است.»
مقام‌های امنیتی افغانستان گفتند که در حال حاضر چندین عملیات در ولایات هرات، کندز، کنر و ارزگان جریان دارد. نیروهای امنیتی در روزهای اخیر توانستند ولسوالی خانشین هلمند را از کنترول طالبان خارج کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.