تلاش هند برای ارسال کالاهایش به افغانستان

۴ حمل ۱۳۹۲

انتظار می‌رود که هند به زودی قراردادی را با ایران برای انتقال کالاهای خود به افغانستان از طریق بندر چابهار امضا کند.
روزنامۀ ایندین اکسپرس چاپ دهلی روز یکشنبه گزارش داد: این کشور همچنین در نظر دارد که حدود ۱۰۰ میلیون دالر را در توسعه بندر چابهار و تبدیل آن  به قطبی برای این منظور هزینه کند.
به نوشته این روزنامه، ایران و هند توافق کرده اند که یک قرارداد ترانزیت برای انتقال کالاهای هندی به افغانستان امضا کنند و این امر باعث شده است که دولت دهلی نو خواستار توافق کابینه با هزینه بیش از ۱۰۰ میلیون دالر در توسعه بندر چابهار و تبدیل آن به قطبی برای این منظور شود.
یک منبع مطلع بدون افشای هویت خود، به ایندین اکسپرس گفت که تصمیم چین برای کسب مسوولیت اداره و مدیریت بندر گوادر در پاکستان باعث شده است که هند به اجرای این طرح فوریت دهد.
بندر چابهار و بندر گوادر در یک ساحل مشترک و در فاصله ۷۰ کیلومتری از یکدیگر قرار دارند.
همچنین تصمیم ایران و پاکستان برای ادامه طرح خط لوله گاز فیمابین علیرغم هشدارهای امریکا، هند را به تفکر جدی در مورد گزینه‌های دیگر تهران مجبور ساخته است.
ایندین اکسپرس نوشت: محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران و آصف علی زرداری همتای پاکستانی عملیات احداث این خط لوله گاز را اخیراً در چابهار افتتاح کردند و هند نمی تواند این علامت را نادیده بگیرد.
منابع مطلع گفتند که بهره‌برداری هر چه زودتر از امکانات بالقوه بندر چابهار در انتقال کالاهای هندی به افغانستان بدون ورود به خاک پاکستان به نفع هند خواهد بود.
هند، ایران و افغانستان از قبل یک گروه کاری مشترک را به منظور ابداع روش‌های مناسب برای اجرای این طرح تشکیل داده اند.
دولت هند سه گزینه را برای سرمایه‌گذاری در این بندر به منظور بهبود وضعیت تاسیسات لنگرگیری و توسعه پایانه کانتینری آن بررسی می‌کند.
هند احتمالاً کل هزینه بازسازی بندر چابهار را متحمل خواهد شد و ایران از قبل جاده‌یی را بین چابهار و زرنج در مرز بین ایران و افغانستان احداث کرده است.
از آنجا که هند نتوانست در یک قرارداد ترانزیت بین افغانستان و پاکستان به خاطر اعتراض اسلام آباد وارد شود، انعقاد یک قرارداد ترانزیت با ایران به خودی خود حائز اهمیت زیاد می باشد.
مقامات وزارت خارجه هند می‌گویند که سرمایه گذاری در تسهیلات زیربنایی بندر چابهار شامل تحریم‌های امریکا نخواهد شد.
از آنجا که موسسات مالی در هند نسبت به مشارکت در طرح های مربوط به ایران نگران هستند دولت هند باید از توانایی خود در تضمین پیشرفت طرح چابهار استفاده کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.