تلاش کابل و انقره برای گسترش روابط بازرگانی

/

اتاق تجارت و صنایع افغانستان نمایشگاهی را زیر عنوان «تواصل تجارتی» از محصولات افغانستان و ترکیه در کابل برگزار کرد. هدف از برگزاری این نمایشگاه، همکاری و ارتباط بیشتر بین تاجران افغانستان و ترکیه خوانده شده است.
در این نمایشگاه ۶۰ شرکت از هردو کشور محصولات‌شان را در ۱۰۰ غرفه به نمایش گذاشته اند. این چهارمین نمایشگاه افغانستان و ترکیه است و در آن ۳۰ تن از سرمایه گذاران نیز برای یافتن زمینه های سرمایه گذاری شرکت کرده اند.mnandegar-3
عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که امیدوار است دو کشور بتوانند زمینه گسترش فعالیت‌های تجارتی و سرمایه گذاری را فراهم کنند: «ما خوشحالیم که کشور برادر با ما هم نظر باشد و در بخش انکشاف اقتصادی افغانستان و ترکیه روابط تنگاتنگ بین دو کشور مسلمان و برادر به نحوی ایجاد کنند که سبب خیر بین هردو کشور شود».
قرار است اتاق تجارت زمینه‌های آگاهی تاجران افغانستان و ترکیه را از بازارها و نیازمندی های دو کشور فراهم کند تا تاجران دو کشور از وضعیت بازار آگاهی یابند و براساس نیازمندی های بازار در افغانستان و ترکیه تجارت شان را رونق دهند.
براساس آمار اتاق تجارت در سال ۱۳۹۲ افغانستان و ترکیه ۲۹۷ میلیون دالر دادوستد تجارتی داشته اند و بیشتر این مبلغ را واردات افغانستان از ترکیه تشکیل می دهد.
اما قربان حقجو رییس عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این کنفرانس گفت روابط نیک سیاسی، فرهنگی و اقتصادی افغانستان و ترکیه ایجاب می‌کند که این دو کشور داد و ستد بیشتری داشته باشند.
حقجو گفت: «تجارتی که امروز داریم در حدود ۳۰۰ میلیون دالر اصلاً شایستگی افغانستان و ترکیه را ندارد. ما باید این را بیشتر بسازیم ما می‌توانیم بیشتر از ایران از ترکیه مواد وارد کنیم.»
حقجو افزود که افغانستان می‌تواند از طریق برقراری روابط نزدیک با تاجران ترکیه حلقه تجارتی‌اش را وسعت دهد و از این راه با جهان وصل شود.
سفیر ترکیه در این نمایشگاه گفت که افغانستان شریک خوب این کشور بوده می‌تواند و باید روابط اقتصادی دو کشور بیشتر گسترش یابد.
در همین حال تاجران و سرمایه گذارانی که اموال تجارتی را از ترکیه وارد می‌کنند از موثریت این نمایشگاه می‌گویند.
عزت الله سادات که تخنیک تبدیل موترهای پترولی را به گازی از ترکیه به افغانستان آورده واز کارش راضی است، می‌گوید این تخنیک ترکیه سبب بهبود هوای کابل می‌شود: «فعلاً ما موترها را از پترول به گاز تبدیل می کنیم. این کار به محیط زیست کمک می کند و ما بخاری های ترکی را هم در این جا به نمایش گذاشته ایم».
اتاق تجارت می‌گوید چهار سال پیش حجم تجارت افغانستان و ترکیه ۱۵۰ میلیون دالر بود اما حالا دو برابر شده

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.