تلاش کرزی برای محدود کردن عملیات‌های سیا

/

رییس‌ جمهوری افغانستان اعلام کرد، پس از کشته‌شدن یکی از عاملان امریکایی و ۱۰ کودک افغان در یک درگیری، به دنبال محدود کردن فعالیت‌های سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در کشور است.
به گزارش روزنامه گاردین، حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان معتقد است که عاملان جاسوسی امریکا علیه شبه‌نظامیان افغان فعالیت می‌کردند که در عملیات آن‌ها تعدادی از غیرنظامیان افغانستان نیز کشته شدند.
سخنگوی کرزی نیز اعلام کرد: سازمان اطلاعات مرکزی امریکا بر یگان‌های شبه کوماندو که برخی از آن‌ها تحت نظر سازمان استخبارات افغانستان فعالیت می‌کنند کنترل دارند، اما در حقیقت اقداماتی را انجام می‌دهند که تحت نظر سیا است.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان همچنین افزود: برخی از این یگان‌های شبه کوماندو با امنیت ملی فعالیت می‌کنند، اما نه توسط آنها مسلح می‌شوند نه عملیات‌ آنها به واسطه امنیت ملی افغانستان پوشش مالی می‌شود. تنها برخی اوقات آنها از سوی امنیت ملی افغانستان و پیش از انجام عملیات مطلع می‌شوند.
این افزود: یگان‌های شبه کوماندو سازمان اطلاعات امریکا بدون مطلع ساختن مقام‌های محلی اقدام به انجام عملیات می‌کنند و این عملیات را مشترک می‌نامند.
سخنگوی کرزی افزود: دولت کابل اطلاعات کمی در خصوص گروه‌های کوماندوی سازمان سیا امریکا در اختیار دارد به طوری که نویسنده کتاب جنگ‌های اوباما در این باره نوشته بود که سه هزار شبه نظامی افغان برای سازمان سیا در این کشور فعالیت می‌کنند. البته هنوز اطلاعات مشخص و معتبری در خصوص تعداد این افراد در اختیار نیست.
تلاش حامد کرزی برای متوقف کردن فعالیت‌های سازمان سیا در افغانستان گامی دیگر به سمت به دست گرفتن استقلال و تمامیت ارضی کشور محسوب می‌شود.
وی پیشتر اعلام کرده بود که کنترل زندان تحت امر امریکا را در بگرام به دست گرفته و به حملات شبانه یک جانبه به مخفی‌گاه‌های شبه‌نظامیان که توسط نیروهای ائتلاف ناتو صورت می‌گرفت، پایان داده است.
البته اقدام رییس‌جمهوری افغانستان در زمانی صورت گرفته که روابط میان کابل و واشنگتن تا حدودی مخدوش شده است و این دو کشور در تلاش برای انجام مذاکرات در خصوص آینده افغانستان پس از خروج نظامیان ناتو در سال ۲۰۱۴ هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.