تمامى ادارات دولتی و مکاتب در شهر شبرغان به روى مردم مسدود است

گزارشگر:دوشنبه 25 سرطان 1397 ۲۴ سرطان ۱۳۹۷

تظاهرات هوداران حزب جنبش ملى اسلامى افغانستان، وارد سیزدهمین روز شد؛ ادارات دولتی, مکاتب, بانک هاُ دکاکین و مارکیت ها هنوزهم درشهر شبرغان به روی مردم مسدوداست.
mandegar-3از ١٣ روز بدینسو هزاران تن از هواداران حزب جنبش، در چند ولایت کشور دست به تظاهرات زده اند و خواستار برگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهور و رهایى نظام الدین قیصارى قوماندان امنیه پیشین ولسوالى قیصار فاریاب و نماینده جنرال دوستم در امور نیروهاى خیزش هاى مردمى هستند.
سایره شکیب سادات یکتن از باشنده گان شهر شبرغان، به خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت: «تظاهرات ما تا زمان پذیرش خواست های نهایی ما ادامه خواهد داشت و اگر ما دولت قانونمند داریم، باید قانون بالای همه اتباع کشور یکسان تطبیق شود؛ چون کسی که قاتل و آدم کُش است امروز در کرسی دولت قرار دارد و درعوض، کسی که از وطن دفاع می کند و در مقابل دشمن میرزمد دست و پایش بسته و زندانی میشود.»
موصوف علاوه کرد کسی که در برابر دشمن مبارزه کرد(اشاره به جنرال دوستم) و شب ها و روز هایش را در دشت ها و کوه ها سپری نمود، امروز در کشور ترکیه به سرمی برد.
وى گفت: «ما پاسخ تمام سوالات خود را از ریس جمهور میخواهیم و به جامعه جهانی و حقوق بشر میگوییم که چرا در برابر این همه نا هنجاری ها مُهر خاموشی بر لب زده و سکوت اختیار کرده اند.»
فضل محمد یکتن از دکانداران شهر شبرغان گفت که سیزده روز است دکان خود را بسته و دوشادوش سایر مظاهره چیان به جاده ها میرود و تا برگشت جنرال دوستم و رهایی قیصاری دادخواهی خواهد کرد.
این مرد گفت: «ما از رئیس جمهور می خواهیم که جنرال دوستم را از ترکیه به کشور برگرداند و نظام الدین «قیصاری « را نیز بدون قید و شرط آزاد نماید؛ اگر این کار را رئیس جمهور عملی کرد، ما بار دیگر حمایتش می کنیم؛ در غیر آن به تظاهرات خود ادامه میدهیم و هر روز به جاده ها میریزیم.»
درحالیکه ادارات دولتی , مکاتب , بانک ها , دکاکین و مارکیت ها به روی مردم مسدود بود؛ اما امروز مظاهره کننده گان به والی جوزجان اجازه ورود به دفتر کارش را دادند.
مولوی لطف الله عزیزی والی ولایت جوزجان، در جمع مظاهره چیان حضور یافته و از آنها اجازه ورود به دفتر کارش را خواست و خطاب به تظاهرکنندگان گفت: «تظاهرات مسالمت آمیز حق مسلم شماست و من نیز در این راستا با شما همنوایم.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.