تمـدید سه‌ماهـۀ اقـامت مهـاجران در پاکـستان

گزارشگر:شنبه 11 حمل 1397 ۱۰ حمل ۱۳۹۷

پاکستان اجازه اقامت صدها هزار مهاجر را تا پایان ماه جون تمدید می‌کند. یک مقام مسوول این تصمیم را روز جمعه، یک روز پیش از پایان مهلت اقامت مهاجران تایید کرد و گفت که این تصمیم باید به تایید پارلمان هم برسد.
mandegar-3به این ترتیب جلو یک بحران بشری دیگر در افغانستان دست کم برای سه ماه دیگر گرفته می شود. در غیر این صورت باید ۱.۴ میلیون شهروند افغانستان که در پاکستان به حیث مهاجر ثبت و راجستر شده اند، این کشور را ترک می کردند. افزون بر این در پاکستان صدها هزار آواره افغان زندگی می‌کنند که «ثبت و راجستر» نشده اند.
پاکستان از زمان آغاز جنگ در افغانستان و جنگ های داخلی در سال های ۱۹۸۰ به میلیون ها آواره افغان پناه داده است. اما در دو سال گذشته فشار بر شهروندان افغان در پاکستان افزایش یافته است.
دلیل آن وخامت روابط پاکستان با افغانستان و ایالات متحده امریکا است. این دو کشور پاکستان را متهم می کنند که به طالبان کمک می کند و تلاش ها برای بازسازی در افغانستان را بی ثبات می سازد.
به خصوص یکی از تویت های دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مورد پاکستان، به ناراحتی این کشور منجر شد. در آن تویت، رییس جمهور ایالات متحده امریکا از پاکستان به دلیل اخذ کمکها و عدم همکاری در مبارزه علیه تروریسم انتقاد کرده بود.

مدت کوتاهی پس از آن، پاکستان به طور غیرمنتظره ای تصمیم گرفت که اجازه اقامت مهاجران افغان را فقط تا یک ماه دیگر تمدید کند و بعد از آن، این مهلت بازهم تا پایان ماه مارچ تمدید شد.
در سال ۲۰۱۶، با فشار شدید نیروهای امنیتی حدود یک میلیون افغان از پاکستان به افغانستان بازگشتند، جایی که منابع برای رسیدگی به این عودت کنندگان اندک است. آن ها اغلب به ولایت های جنگ زده شان برنمی گردند و این گونه به بیجا شده داخلی تبدیل می شوند.
توبی لنسر، معاون رییس هیئت معاونت سازمان در افغانستان یا یوناما در ماه فبروری به خبرگزاری آلمان گفته بود که سازمان ملل، شمار افرادی را که باید برای بازگشت شان در سال ۲۰۱۸ آمادگی گرفته شود، از ۳۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تن افزایش داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.