توافق کشورهای عضو ناتو مبنی بر خروج کامل از افغانستان

11 حوت 1392/

mnandegar-3وزرای دفاع ناتو در جریان اجلاس این سازمان در شهر بروکسل به توافق رسیدند و ناتو باید هم‌اکنون بر خلاف تمایل خود، برنامه‌ریزی برای خروج کامل از افغانستان در سال جاری میلادی را آغاز کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اظهار داشت: در حالی که حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان از امضای توافقنامه امنیتی با واشنگتن که اجازه حضور سربازان امریکایی در این کشور را پس از سال ۲۰۱۴ می‌دهد، خودداری می‌کند، دورنمایی برای آن که ناتو نیز به چنین توافقی برسد، وجود ندارد.
راسموسن خاطرنشان ساخت: بدون چارچوب قانونی لازم، پس از سال ۲۰۱۴ نمی‌توان به استقرار سربازان ادامه داد. بنابراین امروز ما توافق کردیم که لازم است برای همه نتایج ممکن برنامه‌ریزی کنیم. از جمله این نتایج این است که ممکن است ما به دلیل تاخیرهایی که در امضای توافقنامه مشاهده کرده‌ایم، نتوانیم پس از سال ۲۰۱۴ به استقرار سربازان در افغانستان ادامه دهیم.
راسموسن گفت: این نتیجه‌یی نیست که ناتو می‌خواهد. این نتیجه‌یی نیست که ما تصور کنیم به نفع مردم افغانستان است. به هر ترتیب این احتمال نیز ممکن است در صورتی که در زمان مقتضی توافق امنیتی امضا نشود، متاسفانه به این نتیجه بینجامد.
چند روز پیش باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا با حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان گفت‌وگویی تلفنی در خصوص عدم امضای توافق امنیتی دوجانبه داشت.
این توافق اساس قانونی تداوم حضور سربازان امریکایی و ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ به شکل یک ماموریت آموزشی را تعیین می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.