توقف آموزش سربازان پاکستانی از سوی امریکا

گزارشگر:دو شنیه 22 اسد 1397 ۲۱ اسد ۱۳۹۷

mandegar-3بربناید گزارش رسانه‌های پاکستانی، دولت دونالد ترامپ، پروسۀ آموزش نیروهای پاکستانی را که همه ساله در نهادهای مختلف آموزشی ایالات متحده مشغول آموزش بودند، متوقف کرده است.
چندی پیش نیز ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین‌المللی (یواس‌ای‌آی‌دی) کمک‌های مالی‌اش را برای پاکستان و افغانستان نسبت به سال‌های گذشته کاهش داده بود.
سبب اصلی کاهش مساعدت‌ها، نارضایتی امریکا از مبارزه نابسنده پاکستان بر ضد گروه‌های دهشت‌افگن مستقر در خاک پاکستان خوانده شده بود.
روزنامۀ «دان» پاکستان، گفته است که قرار بود در سال تحصیلی آینده ۶۶ نظامی پاکستانی در نهادهای نظامی امریکا درس بخوانند؛ اما ایالات متحده هزینۀ مورد نیاز برای این برنامه را پرداخت نکرده است.
گفتنی است که برنامۀ مساعدت آموزشی ایالات متحده برای نیروهای امنیتی پاکستان، از بیش از ده سال به این سو ادامه داشت. ایالات متحدۀ امریکا، پیش از این نیز کمک‌هایش را به پاکستان ازبهر آن‌چه اقدام نکردن این کشور در برابر شبکۀ حقانی و لشکر طیبیه گفته بود، به پایین‌ترین سطح کاهش داد.
کانگرس ایالات متحده، لایحۀ مجوز دفاع ملی این کشور را که ارزش آن به بیش از ۷۱۶ میلیون دالر می‌رسد چندی پیش تصویب کرد.
در این لایحه، کمک مالی به پاکستان تنها ۱۵۰میلیون دالر درنظرگرفته شده است درحالی که پس از آغاز جنگ با هراس‌افگنی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ کمک‌های مالی واشنگتن به اسلام آباد، از ۷۵۰ میلیون دالر درسال آغاز شد و تا به یک میلیارد دالر رسید.
ایالات متحده گفته است که با فشارهای مالی می‌خواهد پاکستان را متقاعد بسازد تا در برابر به شبکۀ حقانی که به انجام حمله‌های مرگ‌بار در افغانستان متهم است اقدامات عملی روی دست گیرد.
پاکستان، از آغاز تهاجم به رهبری ایالات متحده در افغانستان، ده‌ها میلیارد دالر مساعدت اقتصادی و نظامی امریکا را به هدف مبارزه با دهشت‌افگنی دریافت کرد.
اما ترامپ در نخستین تویت خویش در سال ۲۰۱۸ نوشت که حکومت امریکا در پانزده سال گذشته احمقانه بیش‌تر از ۳۳ ملیار دالر را به این کشور مساعدت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.