تولید کوکنار در افغانستان دو برابر می‌شود!

/

چهارشنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۴

 

کشت فزاینده تریاک، منبع درآمد نقدی برای طالبان و بلایی برای افغانستان است. امسال بسیاری زارعان کوکنار انتظار دارند که حاصلات بیشتر تریاک را از انواع تخم‌های جدید کوکنار جمع‌آوری کنند.
دهقانان می‌گویند که با استفاده از تخم‌های جدید، زرع بیشتر و سریع تر صورت گرفته و به تناسب تخم هایی که قبلاً می‌کاشتند، به آب کمتری نیاز دارد mnandegar-3و تخم‌های جدید مقدار تولید تریاک را تا دو چند افزایش می‌دهد.
کسی نمی‌داند که این تخم‌ها از کجا آمده اند. زارعان در ولایات قندهار و هلمند، جایی‌‌که بیشترین کوکنار افغانستان تولید می‌شود، می‌گویند که در اوایل سال، عین همان آدم‌هایی که برای شان وسایل، کود، مشوره زراعتی و پول مورد نیاز را تهیه می کردند، این تخم‌ها را به آن‌ها داده اند.
طبق گزارش اداره مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، قیمت این ماده مخدر افغانستان که بیشترین بخش هیرویین جهان را تهیه می‌کند، به ۳ میلیارد دالر می‌رسد. در سال ۲۰۱۴ تولیدات تریاک در افغانستان ریکورد شکسته و ۱۷ درصد نسبت به سال پیشتر افزایش یافته بود. در حالی که تریاک و تجارت مواد مخدر، امنیت، حاکمیت قانون و انکشاف را تضعیف می کند و هم مایه تمویل طالبان و سایر جرایم سازمان یافته می گردد.
طبق گفته مقاماتی که مسوول نظارت بر امحای مزارع کوکنار می باشند، انتظار می‌رود این گرایش قسماً به علت زرع تخم‌های جدید کوکنار، در سال ۲۰۱۵ نیز ادامه یابد.
مقامات محلی می‌گویند که در فصل برداشت محصول که در اخیر بهار امسال در پیش رو قرار دارد، انتظار می رود که تولیدات تریاک نسبت به سال گذشته که ۷۸۰۰ تن متریک بود، ۷ درصد بیشتر گردد و این افزایش در ولایت های قندهار و هلمند ۲۲ درصد خواهد بود.
کارشناسان می‌گویند که طالبان که بیش از ده سال می‌شود شورشگری علیه حکومت افغانستان را به پیش می برند، ۴۰ درصد عواید شان را از طریق تریاک به دست می آورند و شورشگری را دامن می زنند.
اخیراً جنگ های شدید در مناطقی که کوکنار کشت می‌شود، بیانگر اراده طالبان برای حفاظت از راه های انتقال این ماده مخدر و آن کارگران فصلی می باشد که در فصل جمع آوری محصولات برای به دست آوردن پول به این مناطق می آیند.
گل محمد شکران رییس اداره مبارزه با مواد مخدر قندهار گفته است که تخم های جدید را قاچاقبران مواد مخدر می آورند، اما دقیقاً نمی داند که آن را از کجا می آورند: «آن ها تخم های بهتر مواد مخدر به دست آورده اند که ایجاب آب کمتر را می کند و زودتر حاصل می دهد.» او علاوه نمود که این «تهدید بزرگی برای همه است» و مقامات افغانستان به هشدارهایی که او داده است، عمل نکرده اند.
کشت کوکنار برای تولید تریاک در افغانستان غیرقانونی بوده و اسلام آن را منع می کند. اما دهقانان احساس می کنند که امکان دیگری ندارند و فایده زیادی از کشت این ماده مخدره می گیرد.
نبی جان ملاخیل قوماندان پولیس هلمند می گوید که تخم‌های جدید کوکنار به زارعان امکان آن را می دهد که تولیدات شان را دوچند گردانند. ملاخیل می گوید که غوزه کوکنار که از تخم جدید به وجود می آید، دو چند غوزه تخم پیشین بزرگ تر می باشد و این مقدار تریاک خام را دو چند می گرداند. این تخم ها در خلال سه تا چهار ماه ثمر می دهد و به زارعان اجازه می دهد که به جای دو بار، سالانه سه بار محصول بردارند.
عبدالباقی، دهقان کوکنار از ولسوالی ژیری ولایت قندهار می داند که کشت کوکنار یک کار غیرقانونی است، اما می گوید او چاره دیگری ندارد و در غیر آن باید «علف بخورد». او می افزاید: «من نمی توانم اولادم را با باد هوا سیر کنم.»
مقامات مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گویند که در قسمت امحای زرع کوکنار به کمک بین المللی نیاز دارند.
جان ساپکو، بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در ماه جنوری در مورد کنترول مواد مخدر به سنا گفت که از سال ۲۰۰۲ به اینسو ایالات متحد امریکا دست کم ۷ میلیارد دالر را در «برنامه های مختلف جهت کاهش زرع کوکنار، جلوگیری از تولید مواد مخدر، معالجه معتادان مواد مخدر و بهبود بخشیدن سیستم قضایی برای بررسی جرایم مصرف کرده است تا علیه قاچاق مواد مخدر مبارزه کند».
ساپکو گفته است که افغانستان ۹۰ درصد تریاک و مشتقات تریاک جهان را تولید می کند و از آنجاست که این مواد به نقاط مختلف جهان فرستاده می شوند.
تولید تریاک در افغانستان برای خود این کشور مشکل معتادان به مواد مخدر را به وجود آورده است. تخمین می شود که بین ۱٫۵ تا ۲ میلیون انسان از جمعیت قریب ۳۰ میلیونی این کشور معتاد به مواد مخدر می باشند. همچنان رشد تولید محصولات تریاک در افغانستان مسئول افزایش معتادان در کشورهای همسایه به شمول روسیه در شمال، ایران در غرب، چین و پاکستان در شرق خوانده می شود.

اشتراک گذاري با دوستان :