تیفا: رونـد ثبت نـام رأی دهنـدگان تا نزدیـک انتخـابات ادامـه یابـد

گزارشگر:دوشنبه 7 جوزا 1397 ۶ جوزا ۱۳۹۷

به دنبال تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر عدم تمدید زمان ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی‌ها، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که حضور کم‌رنگ مردم، برگزاری انتخابات سراسری و شفاف را دشورا می‌کند.
mandegar-3با آغاز روند ثبت نام رای دهندگان، کمیسیون انتخابات برای ثبت نام حدود ده میلیون واجد شرایط رای دهی در سراسر افغانستان اعلام آمادگی کرده بود.
اکنون که روند ثبت نام رای دهندگان در مرحله دوم خود در مراکز ولسوالی‌ها قرار داد، کمیسیون انتخابات اعلام کرده که بیش از سه میلیون واجد الشرایط رای دهی در این روند ثبت نام کردند. آماری که برای برگزاری انتخابات سرتاسری اندک گفته می‌شود.
درحالی‌که حضور مردم در روند ثبت نام کمرنگ گفته می‌شود، انتظار می‌رفت تا کمیسیون انتخابات تاریخ ثبت نام رای دهندگان را تمدید کند. اکنون اما رییس دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات گفته که روند ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولسوالی‌ها تمدید نمی‌شود.
او که در نشست استجوابیه مجلس سخن می‌زد گفت که کمیسیون مستقل انتخابات به دلایل تهدیدات امنیتی و نبود بودجه کافی، قادر نیست تا روند ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولسوالی‌ها را تمدید کند.
کمیسیون انتخابات در حالی این تصمیم را اعلام می‌کند، که یک عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که هنوزهم بسیاری از مردم در ولسوال‌های کشور در روند انتخابات ثبت نام نکردند.
نادرشاه بحر نماینده مردم غور در مجلس نمایندگان می‌گوید که مردم به مراکز ثبت نام رای دهندگان کم‌تر مراجعه می‌کنند و کمیسیون انتخابات باید مدت ثبت نام رای دهندگان را تمدید کند تا آنان از حق شان محروم نشوند.
همزمان با این، تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از کم‌رنگ بودن حضور مردم در روند ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که این موضوع در زمینه مشروعیت و شفافیت انتخابات مهم است.
نعیم ایوب زاده رییس این نهاد در گفتگوی با خبرگزاری جمهور از کمیسیون انتخابات خواست تا برای آگاهی دهی و اعتماد سازی اگر ممکن است روند ثبت نام رای دهندگان را تمدید کند.
آقای ایوب زاده تصریح نمود:»پیشنهاد ما این بوده که اگر ممکن است، روند ثبت نام رای دهندگان تا نزدیک‌های روز انتخابات ادامه داشته باشد تا فرصتی ایجاد شود برای ثبت نام و تشویق مردم و در کنار این که پروسه ثبت نام ادامه داشته باشد، کارهای آگاهی دهی و اعتماد سازی وجود داشته باشد… نگرانی از کمرنگ بودن مردم وجود دارد و اگر قرار باشد این گونه ادامه داشته باشد، خیلی دشوار خواهد بود که یک انتخابات سرتاسری برگزار شود.»
وی با اشاره به آمار ثبت نام رای دهندگان از کمیسیون انتخابات خواست تا برای ارایه آمار دقیق از روند ثبت نام رای دهندگان باید، بانک اطلاعاتی را ایجاد کند. آقای ایوب زاده از جامعه جهانی نیز خواست تا در این زمینه کمیسیون انتخابات را همکاری کند، تا مردم افغانستان شاهد برگزاری انتخاباب شفاف باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.