تیم اصلاحات و همگرایی: پروسۀ ابطال آرا صرف یک شوخی است

5 سنبله 1393/

تیم اصلاحات و همگرایی تهدید کرد که خود را از پروسۀ تفتیش آرا که تحت نظارت سازمان ملل انجام می‌شود، کنار می‌کشد.
فضل احمد معنوی، مسوول تخنیکی ستاد اصلاحات و همگرایی دیروز به خبرنگاران در کابل گفت: «پروسه ابطال آرا صرف یک شوخی است و هیچ کسی ارادۀ باطل‌کردن آرای تقلبی را ندارد.»mnandegar-3
او گفت: «امروز، من اعلام می‌کنم که اگر خواسته‌های ما تا فردا صبح پذیرفته نشوند، ما به این پروسه ادامه نمی‌دهیم و هرگونه نتیجه برای ما هیچ ارزشی نخواهد داشت.»
فضل احمدمعنوی مسوول ناظران تیم داکتر عبدالله گفت: مجادله انتخاباتی هر پیامدی که داشته باشد، ما مسوول آن نخواهیم بود. او افزود که سازمان ملل متحد از شکایت‌‌‌‌‌های آن‌‌‌‌‌‌ها خبر دارد، اما نتواسته به خواسته‌هایشان درست رسیده‌گی کند.
آقای معنوی اظهار داشت که کمیسیون انتخابات تاکنون به هیچ کدام از معیارهایی‌که آنان برای جدایی آرای پاک از تقلبی تعیین کرده‌اند، عمل نکرده است.
وی به طور نمونه به برخی مشکلات تخنیکی که کمیسیون به آن هیچ توجهی نداشته و بار دیگر هزاران رای تقلبی را در جمع آرای پاک وارد ساخته اشاره نمود.
شامل‌شدن آرای مراکزی که قبلا از سوی نهادهای امنیتی بسته اعلان شده بودند در جمع آرای پاک- مراکز خیالی-، عدم ابطال هزارن چک لیست‌هایی که توسط یک فرد امضا شده، عدم ابطال هزاران رأیی که توسط یک شخص علامت گذاری شده، عدم ابطال هزاران رای که بدون قطع شدن در صندوق‌ها ریخته شده و … از مسایلی بوده که آقای معنوی به آن اشاره نمود.
مسوول تیم تخنیکی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی بیان داشت که کمیسیون انتخابات و ملل متحد تنها حرف‌های آنان را شنیده؛ اما به آنان عمل نکرده است.
آقای معنوی تاکید نمود که هیچ اراده‌یی برای جداسازی آرای پاک از تقلبی وجود نداشته و تفتیش آرا تنها مشروعیت بخشیدن به آرای تقلبی بوده است.
وی تصریح نمود: « برخورد در برابر تفتیش آرا تخنیکی نبوده؛ بلکه زیر سایه اهداف سیاسی پیش رفته است».
وی افزود: « اگر تا فردا صبح که رسمیات آغاز می‌شود؛ همه خواسته‌های ما قبول نشد؛ ما پروسه را خاتمه یافته اعلام می‌کنیم و دیگر این پروسه را ادامه نمی‌دهیم و دیگر این پروسه برای ما قابل ارزش نیست و نتیجۀ آن برای ما ارزشی ندارد. این‌که بعد ملل متحد این را ادامه می‌دهد؛ کمیسیون ادامه می‌دهد؛ تیم حریف ادامه می‌دهد کارخودشان است و مسوولیت ما بعد از فردا در این پروسه نخواهد بود».
آقای معنوی تاکید نمود: « این که پیامدهای آن چی خواهد بود؛ مسوولیت‌اش به ما بر نمی‌گردد؛ مسوولیت اش به کسانی بر می‌گردد که با ما در این چند هفته فریب کاری کردند و هیچ‌گونه دیدگاه معقول ما را نپذیرفتند».
متحدین غربی افغانستان امیدوارند که رییس جمهور جدید افغانستان پیش از چهارم سپتمبر معرفی شود. قرار است در همین تاریخ نشست ناتو در ویلز بریتانیا برگزار گردد.
کشورهای اشتراک‌کننده در این نشست در مورد کمک به افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در پایان سال روان میلادی، رایزنی خواهند کرد.
در صورتی که انتقال قدرت صلح آمیز باشد، ایالات متحده امریکا و دیگر متحدین غربی افغانستان، پس از گذشت ۱۳ سال جنگ بدون نتیجه، می توانند بگویند که تا اندازه ای در این کشور موفق بوده اند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.