تیم اصلاحات و همگرایی: کارشیوۀ ابطال آرا ناقص و غیرقابل قبول است

11 اسد 1393/

ستاد اصلاحات و همگرایی می‌گوید، کارشیوۀ ابطال آرا که از سوی دفتر معاونیت سازمان ملل و کمیسیون انتخابات پیشنهاد شده، برای این ستاد انتخاباتی قابل قبول نیست.
مجیب الرحمن رحیمی، از سخنگویان ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به رسانه‎ها گفت که کار شیوۀ ابطال آرا نهایی نشده و نماینده ویژه سازمان ملل و کمیسیون انتخابات بدون همآهنگی با این ستاد در مورد اختلافات در چک لیست صحبت کرده اند.mnandegar-3
این درحالی است که رییس کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری مشترک با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، ظهر پنجشنبه در کابل گفتند که کار شیوۀ ابطال آرا و موارد اختلافی در چک لیست بررسی آرا نهایی‌شده و دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری روی آن توافق کرده اند.
اما آقای رحیمی می‌گوید که کارشیوه ابطال آرا که از سوی دفتر معاونیت سازمان ملل «یوناما» و کمیسیون انتخابات پیشنهاد شده برای تیم اصلاحات و همگرایی قابل قبول نیست.
او درمورد دلیل نپذیرفتن این کارشیوه گفت: «معیاری را که سازمان ملل پیشنهاد کرده بیشتر به بازرسی آرا می‌پردازد تا ابطال آرا؛ خواست ما این است که صندوق‌های مشکوک که بالاتر از ۶۰۰ رای دارد و یا فهرستی رای دهند‌ه‌گان ندارد، باید بدون بازرسی باطل شود.»
به گفته رحیمی، نماینده‌گان دو تیم انتخاباتی خواست‌هایی برای ابطال آرا دارند، اما برخی نظریات و خواست‌های تیم عبدالله عبدالله از سوی نماینده‌گان اشرف غنی احمدزی رد شده است.
رحیمی افزود، تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی تلاش دارد تا حداکثر معیارها از سوی جامعۀ جهانی پذیرفته شود و به تقلب‌های گسترده رسیده‌گی صورت گیرد؛ اما تیم تحول و تداوم تلاش دارد تا موارد حد اقلی مورد تائید قرار گیرد.
به گفته رحیمی، با طولانی‌شدن مذاکرات میان نماینده‌گان فنی دو نامزد ریاست جمهوری بر سر کارشیوه ابطال آرا، سازمان ملل راه حل وسط را پیشنهاد کرده و پذیرفتن این شیوه برای تیم عبدالله عبدالله قابل قبول نیست.
رحیمی گفت: «ما به نمایندۀ سازمان ملل گفتیم که در صورتی پیشنهادات شما را قبول می‌کنیم که نگرانی‌های ما را در نظر بگیرید، اما نمایندۀ سازمان ملل بدون در نظر داشت نگرانی‌های ما یکجا با کمیسیون انتخابات طرح را اعلام کردند.»
فرستاده سازمان ملل اما هشدار داده است که بلاتکلیفی در بررسی آرا انتخابات افغانستان تاثیرات منفی دارد.
یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان روز پنجشنبه در کنفرانس خبری گفت که تأخیر و عقبگرد در روند بازشماری آرای مورد اختلاف در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بر ستاد انتخاباتی دو نامزد و همچنین وضعیت اقتصادی افغانستان تاثیرات منفی خواهد داشت.
او همراه به رییس کمیسیون انتخابات اعلام کردند که روند بازشماری و بررسی آرا از شنبه هفته آینده از سر گرفته می‌شود.
مجیب الرحمن رحیمی، اما می‌گوید که ستاد انتخاباتی عبدالله در مورد ابطال آرای تقلبی نگرانی‌های جدی دارد و از همین رو ملاحظات پنج فقره‌یی را به نماینده سازمان ملل ارایه کرده است.
او همزمان هشدار داد تا زمانی‌که موارد اختلافی در کار شیوه ابطال آرا نهایی نشود، ناظران انها به پروسه بررسی آرا شرکت نخواهند کرد.
جان کری به کابل می‌آید
رحیمی می‌گوید که قرار است هفته آینده جان کری وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر برای گفت‌وگو با دو نامزد ریاست جمهوری به کابل سفر کند.
به گفته رحیمی، قرار بود اوایل همین هفته، آقای کری وارد کابل شود اما به دلایل مختلف سفر او به تاخیر افتاد.
رحیمی می‌گوید که تیم تحول و تداوم کار شکنی‌هایی دارد و تلاش می‌کند تا آرای تقلبی همچنان در نتیجه انتخابات باقی بماند که حضور جان کری برای برطرف کردن این جنجال‌ها ضروری است.
پیشتر، جان کری در یادداشتی به رسانه‌ها گفته بود که دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان باید از خود گذری بیشتر برای رسیدن به یک توافق از خود نشان دهند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.