ثبت ۱۶۲ شکایت کمیسیون شکایات انتخاباتی از تقلب سازمان‎دهی شده سخن می‎گوید

18 حمل 1393/

mnandegar-3یک روز پس از برگزاری انتخابات افغانستان، دوتن از نامزدان مدعی اند که در انتخابات تقلب شده است. کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی می‌پذیرد که تخطی‌هایی صورت گرفته ولی اطمینان می‌دهد که به این موارد رسیده‌گی می‌شود.
اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله ساعاتی پس از پایان رای‌دهی گفتند که در برخی از مناطق افغانستان تقلب شده است. آقای احمدزی گفته است که ناظران تیم او شاهد تقلب‌های واضح بوده اند. تیم‌های داکتر عبدالله و اشرف غنی احمدزی هردو ادعا کرده که بیشتر آرا را در انتخابات به دست آورده اند.
اما کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی در پاسخ به ادعای این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید تمام شواهد و اسناد در رابطه به تخطی‌های انتخاباتی را بررسی می‌کند.
نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز یک شنبه (۱۷ حمل/ ۶ اپریل) گفت: «به هیچ وجه به آرای بی‌صاحبی که در محلات و حوزه‌های رای دهی به نفع کاندیدان مشخص توسط افراد غیرمسوول ریخته شده هرگز اعتبار نمی‌دهیم، اگر اسنادی در دست داشته باشیم.»
کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید گزارش‌هایی را در دست دارد که در برخی از مناطق، تقلب به صورت سازماندهی شده وجود داشته و این آرا اعتباری نخواهند داشت.
اما این کمیسیون مشخص نکرد که تقلب های سازمان یافته در کجا و به نفع کدام نامزد صورت گرفته است. کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی می گوید ۱۲۶۹ مورد گزارش تخطی های انتخاباتی به این کمیسیون رسیده است.
مسوولان این کمیسیون می‌گویند به جز از ۱۶۲ مورد شکایت که به صورت رسمی و حضوری ثبت شده، همه شکایت ها تلفونی بوده اند و بدون ارایه اسناد اعتباری ندارند. این کمیسیون تاکید کرد تنها به شکایاتی رسیدگی می کند که با اسناد و شواهد همراه باشد.
انواع شکایت‌ها
کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی می‌گوید پر شدن صندوق‌های رای دهی، مداخله اعضای حکومت در انتخابات، موجودیت کارت های جعلی و حضور و رای دادن افراد زیر سن از موارد تخطی های انتخاباتی بوده است.
سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت تشویق مردم توسط کارمندان کمیسیون برای رای دادن به نامزدان مشخص، دیر باز شدن برخی از محلات، بی نظمی در برخی از حوزه ها، داشتن کارت های بیشتر، نبودن فورمه های شکایات و شمارش پیش از وقت آرا در برخی از مراکز و همچنین نرسیدن صندوق های رای را تخطی هایی عنوان کرد که رسما در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است.
در همین حال بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان (فیفا) نیز می‌گوید شکایت هایی را در روز انتخابات ثبت کرده ولی هنوز این شکایت ها به کابل نرسیده اند.
محمد نعیم اصغری از مسوولان این نهاد نظارتی گفت: «واضح است که تقلبات در پروسه وجود داشته اما بعد از این که ما این موارد را مستندسازی کنیم، گزارش ابتدایی خود را به شکل مستند ارائه خواهیم کرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.