جابجایی رهبران داعش در جوزجان

شنبه 20 عقرب 1396/

برخی سناتورها می‌گویند که رهبران داعش همراه با ده‌ها عضو پاکستانی این گروه در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان مستقر شده‌اند.
گروه داعش از دو سال به این طرف در ولایت ننگرهار سخت زیر فشار نظامی قرار دارد. بیش از یک سال پیش حافظ سعید اولین رهبر این گروه در شرق mandegar-3کشور کشته شد.
به گزارش جمهورْ پس از آن، عبدالحسیب لوگری به عنوان رهبر این گروه تعیین شد، او نیز در یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در ماه ثور در شرق کشور کشته شد. پس از آن ارهابی که گفته می شود برادر حافظ سعید است به عنوان رهبر این گروه، تعیین شد.
ارهابی پس از کشته شدن حسیب لوگری از منطقه اروگزی ایجینسی پاکستان با ۱۰۰ جنگجوی مسلح پاکستانی وارد ولسوالی اچین ننگرهار شد.
اما هم اکنون عظیم قویاش سناتور ولایت سرپل می گوید که ارهابی همراه با شیخ ابو محمد خراسانی و ابو محمد قندوزی در قریه چقمه چقور ولسوالی درزاب ولایت جوزجان مستقر شده اند.
آقای قویاش تاکید دارد که ده ها فرد مسلح که اکثراً پاکستانی هستند، این رهبران داعش را همراهی می‌کنند و با سلاح‌های سبک و سنگین مجهز هستند.
به گفته وی، رهبران داعش از نزدیک به ۲۰ روز پیش در ولایت جوزجان آمده اند و از آن زمان تا اکنون، قریه جات زیادی را در ولایت جوزجان از نزد طالبان تصرف کرده اند.
او گفت که افراد گروه داعش قریه جات دشت لیلی را نیز تصرف کرده و مردم آن را از خانه های شان فراری کرده اند.
بیش از دو ماه پیش، طالبان و داعش بر قریه میرزاولنگ ولسوالی سیاد ولایت سرپل حمله کردند و شماری زیادی از باشندگان این ولایت را کشتند.
عظیم قویاش گفت که هم اکنون نیز گروه داعش و طالبان در این قریه مستقر هستند.
به گفته وی، گروه داعش و طالبان درختان میرزاولنگ را قطع کرده اند و خانه‌های مردم این قریه را آتش زده اند.
منطقه میرزاولنگ پس از دوبار سقوط به دست گروه طالبان و داعش هم اکنون خالی از سکنه است.
مردم این ولسوالی در مرکز ولایت سرپل پناه برده اند.
ولایت‌های جوزجان، سرپل، فاریاب و قندوز در شمال کشور باهم مرز مرز مشترک دارند و از چند سال به این طرف نا آرام شده اند.
از چندی به این طرف گروه داعش نیز در برخی مناطق این ولایت‌ها فعالیت شان را آغاز کرده و گفته می‌شود که طالبان نیز در برخی مناطق این ولایت‌ها با افراد این گروه همکاری می‌کنند و برعلیه دولت افغانستان می‌جنگند؛ اما در برخی مواقع باهم درگیری می‌شوند.
در همین حال، نبیه مصطفی زاده سناتور ولایت جوزجان نیز وضعیت امنیتی این ولایت را نگران کننده خوانده و از دولت افغانستان می‌خواهد که عملیات‌های گسترده نظامی را در فاریاب، جوزجان و سرپل راه اندازی کند وگرنه فجایعی دیگری از سوی گروه داعش و طالبان در قریه جات‌های این ولایت‌ها رخ خواهد داد.
گل محمد رسولی سناتور ولایت فاریاب نیز گفت که هم اکنون گروه داعش در قریه جات جوزجان و فاریاب در حال سربازگیری هستند و مردم از ترس و فقر اقتصادی با این گروه می پیوندند.
این سناتورها تاکید دارند که اگر دولت از فعالیت گروه داعش در ولایت‌های شمالی کشور جلوگیری نکند، ساحه تحت نفوس این گروه همه روزه افزایش خواهد یافت.
به گفته آنان، راه‌های مواصلاتی این ولایت ها مسدود است و مردم به ویژه ماموران دولتی نمی‌توانند گشت و گذار کنند.
این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس ادعا کرده اند که قدرتهای منطقه ای و جهانی می‌خواهند پروژه طالبان راختم کرده و با انتقال جنگ به شمال کشور مرزهای آسیایی میانه و روسیه را تهدید کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.