جانشین احتمالی کمپیبل: افغانستان رو به خرابی است

شنبه 10 دلو 1394/

mandegar-3جنرال جان نیکلسون که برای فرماندهی نیروهای بین‌المللی در افغانستان نامزد شده است، گفته که وضعیت امنیتی افغانستان رو به خرابی است. او وعده داد که راجع به تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان تجدید نظر کلی می‌کند.
جنرال نیکلسون روز پنج‌شنبه به کمیتۀ نیروی مسلح مجلس سنای امریکا گفت که اگر نامزدی‌اش برای فرماندهی نیروهای بین المللی در افغانستان تایید شود، در ظرف چند ماه درک بهتری از وضعیت افغانستان خواهد داشت.
نیکلسون که در جلسه استماعیه برای تایید نامزدی‌اش صحبت می‌کرد، از استراتژی اداره رییس جمهور بارک اوباما برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حمایت کرد که منتقدان آن را بر اساس سیاست داخلی و نه وضعیت افغانستان توصیف کرده اند.
جنرال نیکلسون جانشین جنرال جان کمپبل می‌شود که قرار است به تقاعد برود. فعلاً ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و به اصرار جان کمپبل، بارک اوباما از برنامه قبلی خود برای کاهش این نیروها تا حد صفر الی آخر ۲۰۱۶ صرف نظر کرد.
اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در یک کنفرانس خبری در پنتاگون در پاسخ به این سوال که آیا طالبان در حال بازگشت اند، گفت: «این چیزی است که در فصل جنگی قبلی اتفاق افتاد، و ما پیش‌بین آن بودیم.»
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا افزود در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان در سال گذشته میلادی خوب جنگیدند، آن‌ها هنوز هم «نیروی در حال توسعه» اند که انتظار می‌رود در سال جاری با توجه به افزایش تجارب و تقویت ظرفیت‌های شان، اجراآت بهتری داشته باشند. او همچنین خاطرنشان ساخت که جنرال جان کمپبل خواستار افزایش شمار نیروهای امریکایی نشده است.
جنرال نیکلسون هنگام بحث با لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه، گفت که نگران است اگر شمار نیروهای امریکایی چنانچه گراهام پیشنهاد کرده است فرضاً به یک هزار سرباز کاهش یابد، اردوی این کشور قادر به پیش بردن عملیات‌های ضدتروریستی نخواهد بود.
نیکلسون تاکید کرد که با پیشنهادهای جان کمپبل موافق است و از تصمیم باقی ماندن ۹۸۰۰ سرباز در افغانستان حمایت می‌کند. اما او چندین بار در اظهارات خود در این جلسه تاکید کرد که براساس ارزیابی‌های خود کار خواهد کرد.
هرچند که نیروهای امریکایی بیش از این در جنگ مستقیم علیه طالبان سهم ندارند، اما نیلکسون گفت نمی‌تواند تصور کند وقتی که شهر استراتژیک قندهار در خطر باشد نیروهای امریکایی در حاشیه نظاره گر آن باشند: «ما باید از افتادن قندهار به دست طالبان جلوگیری کنیم.»
جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا با ارزیابی خشمگینانه از برخورد اوباما در جنگ افغانستان جلسه استماعیه جنرال نیکلسون را شروع کرد و از «برنامه خروج مبتنی بر تقویم» اوباما انتقاد کرد.
مک کین گفت: «حالا ما باید از خروج عجولانه از عراق و فاجعه‌ای که در پی آن به وقوع افتاد درس گرفته باشیم که جنگ به این دلیل پایان نمی‌یابد که سیاستمداران تصمیم آن را گرفته اند.» او افزود که به همین ترتیب هیچ سیاستمداری قادر نیست برای پایان یافتن تهدید تروریسم از افغانستان و منطقه تاریخ تعیین کند.
مک کین در مقدمه سوالی از نیکلسون راجع به وضعیت امنیتی افغانستان، به موفقیت‌های اخیر طالبان در صحنه جنگ همچنین حضور گروه تروریستی داعش اشاره کرد. او پرسید: «نظر بسیاری ما این است که وضعیت امنیتی افغانستان به جای بهبود یافتن در حال بدتر شدن است.»
جنرال نیکلسون در پاسخ گفت: «آقا، با ارزیابی شما موافقم.» بعداً او افزود: «این افغانستان است. در افغانستان خشونت در بعضی سطوح همیشه وجود خواهد داشت.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.