جانشین جان آلن: نیروهای موجود امریکا تا ۲۰۱۴ در افغانستان حفظ می‌شود

۲۶ عقرب ۱۳۹۱

جنرالی که برای رهبری نیروهای امریکایی در افغانستان در دوره حساس «انتقال» تعیین شده است، از اظهار نظر در مورد این که چگونه امریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌سازد، خودداری کرده است.
جنرال جوزف دانفورد که برای فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان نامزد شده است، روز پنج شنبه در جلسه‌یی برای تایید مقرری‌اش در کانگرس ایالات متحده امریکا حضور یافت.
پرسش اصلی نماینده‌گان از این فرمانده این بود که آیا او از نگهداشتن ۶۸ هزار سرباز امریکایی در افغانستان برای اطمینان دادن به این کشور و متحدان امریکا، حمایت می‌کند یا نه. اما این جنرال گفت پیش از این که در این مورد قضاوت کند، نیازمند بررسی ظرفیت‌های نظامی تا سال ۲۰۱۴ است.
دانفورد که به دلیل فعالیت‌های رزمی‌اش در تهاجم بر عراق در سال ۲۰۰۳ به «جوی (جوزف) جنگی» شهرت یافته است.
و حالا به حیث معاون فرمانده نیروهای دریایی امریکا خدمت می‌کند، اعتراف کرد که در گفت‌وگوهای جاری سطح (حضور) نیروهای امریکایی در افغانستان شامل نیست.
این اعتراف او، مایه تعجب بسیاری نماینده‌گان بود. سناتور جان مک کین گفت: «این برای من جالب است، کسی که قرار است فرماندهی را به دست گیرد، حتا در این مباحث هم شرکت نداشته است. آیا شما مطمین هستید که این مسوولیت‌ها را متقبل شوید؟».
دانفورد گفت بلی آماده چنین ماموریتی است. مک کین پاسخ داد که او با فرماندهان در همه سطوح در افغانستان صحبت کرده است و آن‌ها موافق اند که نیاز به حفظ نیروهای موجود تا سال ۲۰۱۴ می‌باشد. زیرا بیرون کشیدن پیهم نیروها مانع انجام بسیاری ماموریت‌های شان می‌گردد.
مک کین گفت: «هرگاه ما نتوانیم ماموریت مان را به پایان برسانیم، من مطمین نیستم که چرا ما باید بمانیم. من فکر می‌کنم این چیزی است که بسیاری مان باید با آن دست و پنجه نرم کنیم».
جنرال جان آلن، فرمانده کنونی نیروهای بین المللی و حکومت اوباما در مورد شمار نیروهای نظامی در سال ۲۰۱۳ و همچنان سقف نیروها برای سال ۲۰۱۴ مذاکره داشته اند. در پایان سال ۲۰۱۴ باید مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای امنیتی افغان سپرده شود.
تصمیم در مورد سطح نیروها تا سال ۲۰۱۴ قرار است تا چند هفته دیگر گرفته شود. بارک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، به تناسب برخی فرماندهان نظامی مکرراً خواست اش را برای کاهش سریع تر نیروها در افغانستان ابراز داشته است.
جلسه استماع بعد از ماجرای عشقی جنرال
جلسه استماع برای تایید جنرال دانفورد هنگامی برگزار شد که افتضاح ماجرای عشقی دیوید پتریوس، رییس پیشین سازمان استخبارات مرکزی ایالات متحده امریکا (سیا) بر سر زبان هاست و کشیده شدن پای جنرال جان آلن در این قضیه، بر این سر و صداها افزوده است. نامزد شدن جنرال آلن برای فرماندهی نیروهای ایالات متحده امریکا در اروپا وابسته به نتایج تحقیقات است.
چندین سناتور در جلسه روز پنج شنبه از کار جان آلن به مثابه فرمانده نیروها در افغانستان ستایش کردند، بدون آن که اشاره‌یی به این افتضاح نمایند. سناتورهای محافظه کار در مورد حمایت از طرح کاخ سفید برای بیرون کشیدن نیروهای جنگی در سال ۲۰۱۴ ابراز نگرانی نمودند. آنها از این هراس دارند که دست آوردهای نیروهای بین المللی در جنگ علیه طالبان از دست برود. آنها می گویند عدم اطمینان از تعهد درازمدت ایالات متحده امریکا سبب افزایش بی ثباتی می گردد.
علاوه بر این افزایش حملات داخلی علیه سربازان ناتو این سوال را به میان آورده است که آیا نیروهای امنیتی افغانستان آماده به عهده گیری مسوولیت ها می باشند. مک کین، سناتور جمهوریخواه در این مورد گفت: «تاکید مکرر رییس جمهور در مورد بیرون کشیدن نیروها بدون این که نشان بدهد چه چیزی می‌تواند یک انتقال موفقانه و پایدار را تامین کند، فقط می تواند این اعتقاد را در افغانستان تقویت کند که ایالات متحده امریکا مصمم است بیرون رود، بدون آن که فکر کند اوضاع واقعی از چه قرار است».

دانفورد گفت مقابله با این برداشت که ایالات متحده امریکا افغانستان را ترک می‌کند، برای موفقیت استراتژیک مهم خواهد بود. او گفت رسیدن به توافقنامه‌یی در مورد وضعیت نیروها دست آورد مهمی خواهد بود. او محتاطانه خوشبین است که امریکا و افغانستان به توافق امنیتی دست می‌یابند.
جنرال دانفورد گفت این موافقتنامه «بیان صریح و الزام آور» برای افغان‌ها، همسایگان و شرکای ایتلاف فراهم خواهد ساخت که ایالات متحده امریکا متعهد به انتقال امنیت به افغان‌ها تا پایان سال ۲۰۱۴ می‌باشد ، اما همچنان «در طول دهه انتقال بعد از سال ۲۰۱۴ نیازها را درنظر می‌گیرد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.