جان باختن دو کودک در حملۀ هوایی ناتو در غزنی

/

دست‌کم دو کودک در حمله یک هلیکوپتر نیروهای ناتو هنگام پشتیبانی از سربازان داخلی، در ساحه «اسفنده» ولایت غزنی کشته شدند. مقامات می‌گویند که در این حمله ۹ طالب نیز کشته شدند.
آدم ووجاک، سخنگوی نیروهای ناتو گفت که هلیکوپتر این نیروها روز شنبه هنگامی اقدام به حمله هوایی کرد که گزمه پولیس افغانستان در ولایت غزنی مورد حمله شورشیان قرار گرفت.
سخنگوی ناتو گفت: «نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت از واحد نیرهای افغان که درگیر با شورشیان بودند، از طریق هلیکوپتر و شلیک مستقیم پشتیبانی کردند». او همچنان افزود که بررسی در مورد مرگ افراد ملکی ادامه دارد.
دگروال محمد حسین، یک بازرس پولیس محلی گفت که در حمله ۹ شورشی طالبان کشته شده و هشت فرد ملکی نیز زخم برداشتند. در همین حال، خبرنگار رویترز جسد دو کودک را دیده است که افراد محل می‌گویند در حمله هوایی ناتو کشته شدند.
باز محمد همت، رییس شفاخانه غزنی می‌گوید که دو زن و یک کودک شامل افراد زخمی شده می‌باشند. به گفته این مقام شفاخانه، وضعیت سه تن از زخمیان وخیم است.
محمد حسین عادل، آمر امنیت پولیس غزنی می‌گوید که حمله هوایی هنگامی صورت گرفت که حوالی ساعت ۹ صبح به وقت محلی، یک کاروان اکمالاتی نیروهای خارجی در مسیر قندهار مورد حمله طالبان قرار گرفت. به گفته این مقام پولیس، در نتیجه درگیری بین طالبان و محافظان کاروان اکمالاتی دو شاگرد مکتب کشته شدند.
ماه گذشته حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان دستور داد تا نیروهای این کشور دیگر از ناتو درخواست پشتیبانی هوایی نکنند. مرگ افراد ملکی یکی از مسایل حساس و تنش زا بین حکومت افغانستان و نیروهای خارجی بوده است؛ اما یک آمار سازمان ملل نشان می‌دهد که بیشتر افراد ملکی در حمله شورشیان جان خود را از دست می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :