جان کری در کنفرانس خبری با رییس جمهور غنی: حکومت وحدت ملی پنج ساله است

یک شنبه 22 حمل 1395/

وزیر خارجه امریکا شام دیروز در یک کنفرانس خبری مشترک با ریس جمهور غنی گفت که حکومت وحدت ملی پنج ساله است.
این اظهارات پس از اظهار نظرهای شماری از مخالفان سیاسی حکومت صورت می گیرد که گفته اند مشروعیت حکومت وحدت ملی پنج ماه بعد پایان می یابد.
آقای کری در این کنفرانس از عبدالله و غنی به خاطر همکاری در حکومت داری سپاس گذاری کرد.
همچنان رییس جمهور غنی از کمک های آمریکا به افغانستان سپاسگذاری کرد.
mandegar-3در این حال، افغانستان و ایالات متحده امریکا سومین نشست در مورد تطبیق موافقتنامه همکاری‌های استراتژیک را برگزار کردند. در این نشست تطبیق ماده‌ها و محتوای این برنامه بررسی می‌شود که در سال ۲۰۱۲ بین حکومت‌های افغانستان و امریکا امضا شد.
جان کری وزیر خارجه امریکا در این نشست حضور داشت و در یک کنفرانس مشترک خبری با وزیر خارجه افغانستان از پیشرفت‌ها در تطبین این موافقتنامه سخن گفت. آقای کری تاکید کرد همکاری‌های امریکا با افغانستان در عرصه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی ادامه خواهد یافت.
وزیر امور خارجه امریکا گفت: داعش تهدیدی برای همه است و همه باید در برابر آن مبارزه کنیم.
کری در این نشست گفت: هزاران تن از نیروهای ما به افغانستان آمدند تا نگذارند که افغانستان به پناهگاه هراس‌افکنان مبدل شود.
وی گفت: داعش تهدیدی برای همه است و همه باید در برابر آن مبارزه کنیم.
وزیر امور خارجه افغانستان افزود: شهروندان افغانستان مردم‌سالاری را انتخاب کرده‌اند. روند مردم‌سالاری کار ساده نیست؛ ما اکنون در امریکا برای رشد آن کار می‌کنیم.
کری تاکید کرد: افغانستان خیلی پیشرفت کرده‌ و ما در این پیشرفت‌ها با شما همکار بودیم و خواهیم بود.
وی گفت: ما با شما هستیم و با شما همکاری می‌کنیم. برنامه‌های بزرگ داریم و موفق خواهیم شد.
وزیر امور خارجه امریکا اظهار داشت: امریکا به همکاری خود با افغانستان ادامه می‌دهد.
همچنان، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان نیز با قدردانی از کمک‌های واشنگتن به کابل، اعلام کرد که افغانستان برای نشست‌‌های وارسا و بروکسل آماده‌گی کامل دارد.
وی گفت که افغانستان در ۱۵ سال گذشته دستاوردهای چشم‌گیری داشته و همچنان متعهد به نهادینه‌سازی حقوق‌بشر، حاکمیت قانون و اصلاحات انتخاباتی است.
وزیر خاجه افغانستان در مورد روند صلح افغانستان گفت که حکومت افغانستان در راستای صلح پایدار از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.
وی افزود که تلاش‌ها در راستای صلح زمانی موثر خواهد بود که طالبان به میز مذاکره بنشینند.
ربانی از جامعه جهانی خواست تا برخی کشورهای منطقه را تشویق کند تا طالبان را به میز مذاکره بنشانند.
این سفر جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در زمان دشواری برای افغانستان صورت گرفته چرا که دولت اشرف غنی و عبدالله عبدالله به دلیل اختلافات درون‌دولتی، رکود اقتصادی و قدرت‌گرفتن طالبان، ضعیف شده است.
در همین حال قرار است تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان تا آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی نصف شود و از ۹۸۰۰ تن در حال حاضر به ۵۵۰۰ نیرو برسد و جنرال جان نیکسون، فرمانده جدید در افغانستان پیش از ارایه توصیه‌ها و پیشنهاداتش به واشنگتن در جون سال جاری میلادی، در حال حاضر مشغول بررسی شرایط امنیتی در افغانستان است.
قرار است جان کری با اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت افغانستان دیدار کند. این دو تحت توافق نامه دولت وحدت ملی سال ۲۰۱۴ میلادی تقسیم قدرت کردند.
توافق سیاسی که جان کری میانجی‌گر آن بود حاکی از آن است که توافق تقسیم قدرت این دو مقام در سپتمبر سال ۲۰۱۶ میلادی پایان می‌یابد که بحران‌های سیاسی در کابل را تشدید کرده است. یکی از جنبش‌های اپوزیسیون نزدیک به حامد کرزی، رییس جمهور سابق افغانستان تلاش می‌کند تا در این راه حرفی برای گفتن داشته باشد.
با این حال حکم قانونی که این توافق را تصویب می‌کند هیچ محدودیت زمانی الزام آوری را ایجاد نمی‌کند و این احتمال وجود دارد که دولت وحدت ملی مثل گذشته یا به شکلی دیگر برای باقی دوره پنج ساله ریاست جمهوری اشرف غنی به کار خود ادامه دهد.
کری انتظار دارد در زمانی که در افغانستان است به این نقطه برسد؛ موضعی که مقامات امریکایی امیدوارند به فرونشاندن اصطکاک و مبارزات داخلی کمک کند.
یکی از مقامات ارشد امریکا که خواست ناشم فاش نشود گفت: اگرچه این توافق سیاسی بیانگر یک توافق نامه دو ساله است اما این حکم تاریخی انقضایی را تعیین نمی‌کند.
ریچارد اولسن، نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان گفت: جان کری می‌خواهد در این سفر به ادامه حمایت امریکا از دولت وحدت ملی اشاره کند در حال حاضر تنها ۱۸ ماه از دوره پنج ساله ریاست جمهوری غنی سپری شده است.
در جولای سال جاری میلادی قرار است ناتو درباره میزان بودجه نیروهای امنیتی افغانستان اظهار نظر کند.
اندرو ویلدر، یکی از کارشناسان افغانستان در اندیشکده «موسسه امریکایی برای صلح» گفت: آخرین چیزی که ما لازم داریم یک بحران سیاسی بزرگ است که مشروعیت دولت وحدت ملی را در سپتمبر سال جاری میلادی زیر سوال ببرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.