جاپان هزینۀ کنترل ترافیک هوایی افغانستان را می‌پردازد

۲ سرطان ۱۳۹۴

چهار شنبه ۳ سرطان ۱۳۹۴

 

mnandegar-3مسوولان اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گویند جاچان تعهد کرده است که هزینه کنترل ترافیک هوایی افغانستان را بپردازد. امریکا در پایان سال گذشته میلادی اعلام کرد که قرارداد کنترول حریم هوایی افغانستان را تمدید نمی کند.
هزینه این قرارداد جدید ۲۵ میلیون دالر است که از کمک های جاپان به افغانستان پرداخته می‌شود. این کمک جاپان مشروط بر این است که از این هزینه برای کنترل ترافیک هواپیماهای ملکی استفاده شود.
ایالات متحده امریکا از زمان ورودش به افغانستان در چهارده سال گذشته هزینه کنترول ترافیک هوایی افغانستان را پرداخت می‌کرد که کار عملیاتی اش از سوی شرکت های امریکایی به پیش برده می‌شد. این کشور در اخیر سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که به خاطر بی میلی دولت افغانستان به گرفتن مسوولیت کنترل حریم هوایی کشور و بی میلی سهامداران، دیگر حاضر نیست قرارداد را تمدید کند.
افغانستان که خودش توانایی پرداخت این هزینه را ندارد، از جاپان خواست تا در این زمینه کمک کند. قاسم رحیمی سخنگوی اداره هوانوردی ملکی افغانستان گفت: «ما قبلا در این زمینه وعده‌هایی را از جاپان داشتیم که ۲۵ میلیون دالر برای کنترول ترافیک هوایی افغانستان به ما کمک خواهد کرد».
هنوز مشخص نیست که کار عملیاتی این پروژه را از این به بعد کدام شرکت به پیش می برد، اما از آغاز ماه جولای جاپان هزینه کنترول ترافیک هوایی افغانستان را تامین می کند که تا اخیر سال جاری ۲۵ میلیون دالر یا معادل ۳ میلیارد ین جاپان هزینه دارد.
وب سایت «مدیریت ترافیک هوایی» نوشته است که «این پول از کمک‌های رسمی توسعه‌یی دولت جاپان پرداخته خواهد شد». اگر جاپان هزینه کنترل ترافیک هوایی افغانستان را به عهده نمی گرفت، از آغاز ماه جولای دیگر هیچ شرکت هوایی نمی‌توانست از حریم هوایی افغانستان عبور کند و عملیات شرکت‌های داخلی این کشور نیز متوقف می‌‌شد.
در حال حاضر شرکت های هوایی افغانستان به خاطر معیاری نبودن اجازه ندارند به خیلی از مناطق جهان پرواز کنند و در لیست سیاه برخی از کشورها قرار دارند. دولت و مردم این کشور هزینه گزافی را برای سفرهای بین المللی به شرکت های خارجی می پردازند.
بنابر آمار اداره هوانوردی ملکی افغانستان ترافیک هوایی شرکت های هوایی خارجی و داخلی در افغانستان سالانه ۳۳ میلیون دالر برای این کشور عواید دارد که با تمدید نشدن قرارداد کنترول ترافیک هوایی می تواند این درآمد قطع شود.
این اولین باری است که جاپان به ترافیک هوایی در یک کشور دچار بحران و جنگ کمک می کند. هرچند دولت افغانستان قبلا اعلام کرده است که از آغاز سال ۲۰۱۶ کنترول حریم هوایی اش را به عهده خواهد گرفت، اما هنوز هم مشخص نیست که آیا این کشور توانایی پرداخت هزینه و انجام عملیاتی آن را خواهد داشت یا خیر.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.